Motosiklet sürücüsü hız rekoru kırdı

500 km/s’nin üstünde bir hıza ulaşan motosiklet sürücüsü yola uygun bir motosikletle kendi kara hızı rekorunu kırarak, dünyanın yol üzerindeki en hızlı motosiklet sürücüsü unvanını elde etti.

27.07.2011 - 18:23

Motosiklet sürücüsü hız rekoru kırdı

42 yaşındaki Bill Maine’in ABD’nin Limestone kentindeki Loring Hava Kuvvetleri Üssü’nde turbo beslemeli 1299 cc hacmindeki Suzuki’siyle 502 km/s hıza ulaşarak Ekim ayında kırdığı 448 km/s’lik eski rekoru geride bıraktı.


Bill Maine 1000 beygir gücündeki motosikletini 2,5 kilometre boyunca hızlandırarak dünyanın en hızlı, üretim otomobili Bugatti Veyron Super Sport’un 431 km/s’lik azami hızının üzerine çıktı.

Hız tutkunu motosiklet sürücüsü fiberglasla kaplanmış motosikletle ilk dört yüz metreyi dokuz buçuk saniyede kat etti, ama rekoru kırdıktan ancak 1,6 kilometre sonra durabildi.

Önceki rekoru da Texas’ta kırmış olan Bill Maine, “480 km/s’ye kadar çok pürüzsüz bir sürüştü ve sürekli hızlandım. 480 kilometreden sonra motosiklette hafif bir sallantı hissettim, ama sürüş genel olarak son derece rahat oldu” dedi.

Bill Maine 13,6 kilogram ağırlığında aerodinamik şekilli fiberglas takılmış Suzuki marka motosikletini sürerken standart bir motosiklet sürücüsüyle aynı ölçüde korunuyordu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...