Nissan-Renault ittifakının CEO'su Carlos Ghosn tutuklandı (Maaşı hakkında yalan söylediği ortaya çıktı)

Otomotiv dünyasının en güçlü ismi olarak tanınan Meksikalı Carlos Ghosn'ın Japonya'da maaşını düşük gösterme suçundan tutuklandı. 64 yaşındaki CEO'nun, firma kazancını şahsi kullanımında göstermek ve gerçek geliri hakkında yalan bilgi vermek suçlamasından tutuklandığını duyurdu...

Haberler - ntv.com.tr - Anadolu Ajansı 19.11.2018 - 14:24 | Son Güncelleme : 19.11.2018 - 15:37

Nissan-Renault ittifakının CEO'su Carlos Ghosn tutuklandı (Maaşı hakkında yalan söylediği ortaya çıktı)

Nissan, Renault ve Mitsubishi ortaklığının başkanı Carlos Ghosn, Tokyo'da tutuklandı. 

Japon Kyodo haber ajansının haberine göre, Brezilya doğumlu Fransız vatandaşı 64 yaşındaki Ghosn'un, Tokyo'da maaşını düşük göstermek suçlamasıyla savcılar tarafından sorgulandığı belirtildi.  Nissan şirketinden yapılan açıklamada, iç soruşturmanın Ghosn'un maaşını yıllardır düşük gösterdiğini ortaya koyduğu ve Üst Yöneticinin görevine son verileceği ifade edildi.

Açıklamada, Carlos Ghosn'un firma kazancının şahsi kullanımı dahil diğer kusurlu davranışlarının da tespit edildiği kaydedildi.

Ghosn, 1999 yılında Renault ile sermaye ortaklığı çerçevesinde Japon otomobil şirketinin devrini yönetmek için operasyon direktörlüğü sıfatıyla Nissan'a gelmişti.

Şirketin iyileştirilmesine yönelik fabrikaların kapatılması dahil katı yeniden yapılanma önlemlerine öncülük eden Ghosn, 2001 yılında hisse sahipleriyle yapılan toplantıda Nissan'ın Üst Yöneticiliğine getirildi, 2005'te de Renault'nun Üst Yöneticisi oldu.

SATIŞLARDA İLK KEZ VOLKSWAGEN'İ GEÇMİŞTİ

Yakıt veri manipülasyonu skandalının vurduğu Mitsubishi şirketi de 2016 yılında Nissan-Renault'nun sermaye ortaklığına katıldı. Nissan, Renault ve Mitsubishi ortaklığı, bu yılın ilk yarısında 5,54 milyon araçla, başlıca rakibi Volkswagen'i geride bırakarak dünyanın en büyük otomobil satıcısı oldu. Ghosn'un Volkswagen ve Toyota gibi iki büyük rakibi geride bırakarak birinciliğe çıkması büyük övgü almış, ünlü CEO için "Artık otomotiv dünyasının en güçlü ismi oldu" tanımlaması yapılmıştı.

Sayfa Yükleniyor...