BMW AG Yönetim Kurulu Başkanı Norbert Reithofer ile PSA Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Philippe Varin işbirliklerinde yeni bir etaba ilişkin anlaşma imzaladılar.

İlişkili Haberler


İki şirket böylece 2014 yılında uygulanmaya başlanacak EURO 6 standardına uygun 4 silindirli yeni bir benzinli motor nesli geliştirmeyi kararlaştırdılar. İki grup tarafından ortaklaşa tasarlanan güncel motorlar MINI, Peugeot ve Citroën modellerinde kullanılıyor.

Ayrıca, iki çözüm ortağı, geliştirme, satınalma ve üretim aşamalarındaki sinerjilerden yararlanmak için gerek parça ve aksamlar gerekse sistemler düzeyinde başka işbirliği alanlarını da araştırmayı kararlaştırdılar.

Norbert Reithofer "Ortaklarımızla işbirliklerimiz her zaman çok başarılı olmuştur ve bu durum özellikle PSA Grubu ile ilgili olarak geçerlidir. Motor konusundaki işbirliğimizi sürdürmekten son derece mutluyuz ve gelecekte de farklı alanlarda işbirliği olanaklarını inceliyoruz" şeklinde açıklamada bulundu.

PSA Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Philippe Varin ise "BMW ile yaptığımız bu yeni anlaşma, 2006’dan bu yana 1.3 milyon adet motor üretmememizi sağlayan gruplarımız arasındaki işbirliğinin başarısını teyit ediyor. Ortaklaşa geliştirdiğimiz gelecek motor neslinin de mevcut motorlar ile aynı başarıyı yakalayacağına inanıyorum" dedi.