Otomobil “kara kutu”su geliştiriliyor

Bilgisayar mühendisleri otomobil çarpışmalarının nedeninin ve sorumlu kişinin belirlenmesini kolaylaştıracak, uçak tarzı kara kutulara sahip zeki otomobiller üzerinde çalışıyor.

14.07.2010 - 17:41

Otomobil “kara kutu”su geliştiriliyor

Bilgisayar çipi devi Intel’deki araştırmacılar araç hızı, direksiyonu ve frenleme hakkında bilgileri ve ayrıca aracın içinden ve dışından video görüntülerini kaydedebilen bir aygıt yaptılar.


Bir kaza olması halinde bu veriler otomatik olarak polise ve sigorta şirketlerine gönderilecek. Aygıt yoldaki tehlikeleri tespit edebilen, hatta kontrolü sürücüden alabilen zeki bir otomobil tasarımının parçasını oluşturuyor.

Araştırmacılar kablosuz teknoloji vasıtasıyla sürekli olarak internete ve diğer araçlara bağlı araçlar geliştirmek için otomobil üreticileriyle görüşmeler yapmışlar. Intel Laboratuarları’nın müdürü Justin Ratner şöyle konuştu: “Araçların sürüşünü, güvenliğini ve emniyetini arttıracak çok çeşitli yenilikler planlıyoruz. Burada zeki araçtan bahsediyoruz. Bir otomobil internete bağlandığı zaman çok fazla ilginç olasılık ortaya çıkıyor”.

Bunun örneklerinden biri yol tabelalarını tanımak ve eğer sürücü tek yönlü bir yolda yanlış yöne sürmeye çalışırsa kontrolü ondan almak olabilir. Ayrıca otomobiller çevrelerindeki araçları izleyebilecek ve sürücüleri bunlara çok yaklaşırlarsa veya başka bir araç kör noktalarındayken şerit değiştirmeye çalışırlarsa uyarabilecekler.

Zeki otomobiller yoldaki çukurları tespit eden ve konumlarını bakım yetkililerine bildiren, güvenlikle ilgili olmayan teknolojilere de sahip olabilir.

İngiliz Sigortacıları Derneği’nin sözcüsü, “Böyle bir sistem kesinlikle bir kazanın nedenini ve sorumluluğunu tespit etme sürecinin hızlanmasına yardımcı olabilir” dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...