Otomobil tarihinin en büyük geri çağırması

Araçlar için hava yastığı üreten Japon Takata firması, yaklaşık 34 milyon otomobilin hava yastığı sisteminde kusur tespit etti. Bu, milyonlarca aracın geri çağrılması anlamına geliyor.

CHA - NTV Haber 20.05.2015 - 11:37

Otomobil tarihinin en büyük geri çağırması

Japon Takata firması, ürettiği hava yastıklarında sorun olduğunu bildirdi. Bu nedenle 34 milyon aracın geri çağrılması bekleniyor.

Hava yastıklarının herhangi bir sebeple açılması durumunda, içinden fırlayacak parçaların göğüs ve yüze zarar verebileceği belirtildi.

Japon firması, sürücüleri şu an için ön koltukta herhangi bir yolcu taşımamaları konusunda uyardı.

Geri çağrılacak yaklaşık 34 milyon aracın otomobil tarihindeki en büyük geri çağırma olacağı belirtiliyor.

Takata firması, Toyota, Honda, Mazda, BMW, Nissan ve General Motors gibi otomotiv şirketlerine hava yastığı üretimi yapıyor.

Özellikle Japon otomobil devlerinin olaydan olumsuz etkileneceği ifade edildi.

Bu arada, ABD Ulusal Otoyol Trafik Güvenliği Kurumu, Takata’ya bazı gereklilikleri yerine getirmediği nedeniyle ceza vermişti.

TOYOTA VE NISSAN 6 BUÇUK MİLYON ARACI GERİ ÇAĞIRDI

Toyota ve Nissan geçen haftalarda hava yastığı problemleri nedeniyle global çapta 6.5 milyon aracını geri çağırma kararı almıştı. Nissan'dan yapılan açıklamaya göre geri çağırma Avrupa bölgesini de etkiliyecek. Nissan'ın organizasyon şemasında Türkiye de Avrupa bölgesinde bulunuyor. Toyota Türkiye'de geri çağırılan araçlarıyla ilgili açıklama yaptı.

COROLLA, YARİS, RAV4 VE HİLUX 

Toyota Türkiye ise yaptığı açıklamada Türkiye'deki araçların da hava yastığı problemiyle geri çağırıldığını açıkladı. Şirket açıklamasında, "Mart 2003 - Mart 2007 yılları arasında üretilen Corolla ve Yaris modelleri yolcu hava yastıklarındaki, Temmuz 2003-Aralık 2005 yılları arasında üretilen RAV4, Yaris ve Hilux modelleri ise sürücü hava yastıklarındaki gerekli parçanın değişmesi için yetkili servislere çağırılacaktır" ifadesini kullandı.

Sayfa Yükleniyor...