Otomobil uçar gider...

İşte karşınızda yolda da gidebilen bir hava aracı konsepti.

23.03.2009 - 01:51

Otomobil uçar gider...

Bu araç yaklaşık otuz saniyede uçaktan otomobile dönüşebiliyor. Havada 185 km/s’ye çıkabilen ve 724 kilometre uçuş menzili olan araç karada ise bir otomobil olarak 104 km/s’ye erişebiliyor ve 100 km’de 7.9 litre yakıt tüketiyor.

Pervaneli uçak ya da önden çekişli otomobil modundayken, araç gücünü tek bir motordan alıyor. Yakıt olarak özel bir yakıt değil herhangi bir benzin istasyonunda bulabileceğiniz kurşunsuz benzini kullanıyor.

Terrafugia’nın CEO’su Carl Dietrich, “Bu atılım kişisel hareketlilik dünyasını değiştiriyor. Seyahat zorluk içermeyen bütünleşmiş bir kara-hava deneyimi halini alıyor. Bu havacılık meraklılarının 1918’den bu yana ulaşmaya çalıştıkları bir hedef,” dedi.

Aracın ilk neslinin satış fiyatının 194,000 Dolar olacağı tahmin ediliyor. Bir pazarlamacının bakışı açısından, aracın en önemli özelliği, bir hafta sonu gezisinde otomobil kiralamaya gerek duymadan bir yere uçmak isteyebilecek pilotlar için düşük maliyetli bir çözüm sunmak. İki metre genişliğindeki araç havaalanı pistinden park alanına, oradan da caddeye çıkmak için uygun.

Terrafugia’nın aracı seri olarak üretmesi biraz zaman alacak. Firma ancak daha ileri hava ve kara testlerinden sonra, yeni bir üretim öncesi prototipini üreteceğini ifade ediyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...