Otomobil üreticileri hızlı şarj teknolojisini tanıttı

Teknoloji elektrikli araçların sadece 15-20 dakikada şarj olmasına imkan tanıyacak.

10.05.2012 - 13:36

Otomobil üreticileri hızlı şarj teknolojisini tanıttı

Audi, BMW, Chrysler, Daimler, Ford, General Motors, Porsche ve Volkswagen Avrupa ve ABD’deki elektrikli araçlarda kullanılmak üzere uyumlu hale getirilmiş, tek bağlantı noktalı bir hızlı şarj sistemini (“Combined Charging System” – Birleşik Şarj Sistemi) desteklemeyi kabul ettiler.


Hızlı şarj sistemi 6-9 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen Elektrikli Araç Sempozyumu 26’da (EVS26) tanıtıldı.

Birleşik şarj sistemi tek fazlı AC şarjı, hızlı üç fazlı AC şarjı, evlerde DC şarjı ve açık istasyonlarda ultra hızlı DC şarjı tek bir bağlantı aparatında bir araya getiriyor.

Müşterilerin güç kaynağı ne olursa olsun mevcut şarj istasyonlarının çoğunda araçlarını şarj edebilmelerine imkan tanıyacak olan bu özelliğin ekonomik bir biçimde standartlaştırılmış bir altyapıya geçilmesini hızlandıracağı umuluyor.

Uluslararası Otomotiv Mühendisleri Derneği (SAE) mevcut Tip 1 tabanlı AC şarjı kademeli olarak genişleten bir standart için hızlı şarj metodolojisi olarak Birleşik Şarj Sistemini seçti.

Bu standart, bu yaz resmi olarak yayınlanacak. Avrupa araç üreticileri derneği ACEA da 2017’den itibaren Avrupa’daki bütün yeni araç türleri için AC/DC şarj arayüzü olarak Birleşik Şarj Sistemini seçti.

Sistem ortak geniş bant iletişim yöntemleri vasıtasıyla gelecekteki zeki şebeke gelişmeleriyle entegrasyon kabiliyetine sahip olacak.

Birleşik şarj istasyonlarının bu yıl içinde piyasaya çıkacağı tahmin ediliyor. Bu teknolojiyi kullanan ilk araçlar 2013’te satışa sunulacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...