Devrimsel denebilecek bir konsepte sahip Toyota iQ’nun üretim versiyonunun tanıtımı 2008 Paris Otomobil Fuarı'nda yapılmışdı. iQ tıpkı Toyota Prius gibi yenilikçi bir otomobil. İki araç da gelecek modellerin gelişimi için önemli bir mihenk taşı olarak öne çıkıyor.

İlişkili Haberler


Toyota iQ’nun ardında yatan radikal düşünce, geleneksel otomobil tasarımını tersine çeviriyor. Toyota mühendisleri büyük çabalar harcayarak bileşenleri yeniden tasarladılar, yeniden düzenlediler, farklı yerlere taşıdılar ve üç metreden kısa, fakat ne iç hacimden, ne de rahatlıktan ödün vermeyen, dört kişilik bir araç yaratma hedeflerine ulaştılar.

Toyota, 99 gr/km’den başlayan karbon dioksit emisyon seviyeleriyle, iQ’nun içinde bulunduğumuz sıkışık şehirler ve artmış çevre bilinci çağında, bir otomobilin ne olması gerektiğini yeniden tanımladığını ifade ediyor. Aynı zamanda üretici firma, iQ’nun dinamik yapısı ve gelişmiş güç aktarım mekanizması teknolojisiyle eğlenceli bir sürüş sunduğunu da iddia ediyor.

Toyota iQ’nun Başmühendisi Hiroki Nakajima şöyle açıklıyor: “iQ’nun geliştirilmesi için stilize ve küçük, sofistike bir otomobile uygun bir tasarım konsepti için yaptığım araştırmaya, gözümde müşteriyi canlandırarak başladım. Teorime göre, bu otomobilin tarzına, küçük boyutuna ve üst sınıf teknolojisine en uygun insan grubu, ‘post modern’ olarak tanımlanacaktı – bunlar hayat tarzı ve değer seçimlerinde bağımsızlıklarını ortaya koyan kişiler olacaklardı.”

Teslimatı Ocak 2009’da başlayan aracın Avrupa için yıl boyu satış rakamlarının 80.000 civarı olması bekleniyor.