Otomotiv sektöründe dev birleşme (Fiat Chrysler Grubu (FCA) - Peugeot-Citroen (PSA) Grubu)

İtalyan Fiat Chrysler Automobiles (FCA) ile Peugeot ve Citroen markalarının bağlı bulunduğu Fransız PSA Grubu, birleşmek için plan yaptıklarını açıkladı. İki dev grup birleşmeleri halinde Avrupa'nın ikinci, dünyanın dördüncü büyük otomotiv üreticisi ortaya çıkacak. Anlaşma gerçekleşirse yeni kurulacak şirketin değeri ise 50 milyar dolara ulaşacak.

ntv.com.tr - Anadolu Ajansı 31.10.2019 - 09:18

Otomotiv sektöründe dev birleşme (Fiat Chrysler Grubu (FCA) - Peugeot-Citroen (PSA) Grubu)

İtalyan Fiat Chrysler Automobiles ve Fransız PSA Grubu, küresel ölçekte her iki şirketin yüzde 50 paya sahip olacağı yeni bir grubun kurulması için görüşmelere başlandığını duyurdu

Açıklamada, “Groupe PSA ve FCA, yeni bir dönem için sürdürülebilir hareketlilikte dünya lideri oluşturmak için güçlerini birleştirmeyi planlıyor” ifadesine yer verildi.

Ortaklıkla, elektrikli ve otonom araçlar araştırma ve geliştirmenin hızlanacağı ve yüksek maliyetlerin paylaşılacağının vurgulandığı açıklamada, birleşme sonrası 8,7 milyon araç satışıyla dünyanın dördüncü büyük otomobil üreticisinin oluşacağıda vurgu yapıldı.

FCA Grubu daha önce de bir başka Fransız  Renault ile görüşmelerde bulunmuş ancak sonuç alınamamıştı.

Renault ile yapılan görüşmeler, özellikle şirketin ortağı olan Fransa hükümetinin ve Nissan'ın itirazları nedeniyle başarısız olmuştu. Bunun üzerine Renault'nun üst yönetimi de değiştirilmişti.

Otomotiv şirketleri, son yıllardaki ticaret savaşları ve küresel durgunluğun yanı sıra elektrikli ve otonom araç teknolojileri nedeniyle doğan ciddi yatırım harcamalarını birleşmelerle aşmaya çalışıyor.

HİSSELERİ ZIPLADI

Açıklamalar sonrası Fiat Chrysler'in ABD’de işlem gören hisseleri dün haberden sonra yaklaşık yüzde 8 değer kazanmıştı. 
 
2 YIL ÖNCE OPEL'İ ALDI

Fransa'nın en büyük otomotiv üreticisi PSA Grubu, 2017 yılında ABD'li otomotiv şirketi General Motors'un (GM) Alman Opel'i de kapsayan Avrupa birimini 2.2 milyar euroya satın almıştı. PSA, satın almanın ardından Renault'u geçerek, Volkswagen'in ardından Avrupa'nın en büyük ikinci otomotiv şirketi haline geldi. 

DÜNYANIN 4. BÜYÜK ÜRETİCİSİ OLACAK

Fiat, Chrysler, Dodge, Ram, Jeep, Alfa Romeo, Maserati, Ferrari, Abarth, Iveco markalarını bünyesinde bulunduran FCA ile Peugeot, Citroen, DS, Opel/ Vauxhall markalarına sahip PSA Grubu, dünyanın en büyük 5 üreticisi arasına girecek. Evlilik sayesinde toplam satışları yaklaşık 8.7 milyon adede ulaşacak. Volkswagen Grubu, Toyota, Renault-Nissan Ittifakı'nın ardından 4'üncü büyük haline gelecek. 2018 yılı satışlarına göre FCA 4.8 milyon adet ile 8'inci, PSA Grubu da 3.9 milyon adet ile 9'uncu sırada yer alıyor.

VİDEO: KISA&NET: ELEKTRİKLİ OTOMOBİLLER

Sayfa Yükleniyor...