NTV

Paris’te eski otomobil yasası ‘geri vites’

Otomobil

Paris belediye başkanı sert eleştirilere cevap vererek 17 yaşından eski otomobillerin şehir sınırlarına girmesinin yasaklanmayacağını açıkladı.

Sosyalist belediye başkanı Bertrand Delanoe geçen Kasım’da Avrupa Komisyonu’ndan Paris’i ve çevresindeki birçok bölgeyi Fransa’daki en büyük temiz hava bölgesine dönüştürmesini talep ederek, bu yasağın yürürlüğe koyulmasına giden yolu açmıştı.

İlişkili Haberler


Komisyon henüz Delanoe’nin talebini onaylanış değil, ama ülkenin dört bir yanındaki eski otomobil meraklıları çabucak bu önlemi protesto etti.

Son birkaç haftada Paris yerel yönetimindeki en üst seviyeli memurlar bu konuyu görüşmek için toplantılar yaptılar ve klasik otomobiller için kurala istisnalar getirmenin yollarını aramaya karar verdiler.

Delanoe Fransız gazetesi Le Parisien’e verdiği röportajda, “Bu eski otomobillerin bazılarının hâlâ kültürel değer taşıdığını kabul ediyorum. Hâlâ nihai ayrıntılar üzerinde çalışıyoruz. Onları yasaklamayacağız, ama her gün kullanılmalarına da izin vermeyeceğiz” dedi.

Delanoe şehrin, hangi otomobillerin klasik olduğuna veya olmadığına nasıl karar vereceğinden bahsetmedi.

Bunun ölçütü otomobilin yaşı, ya da tarihi bir araç olarak kayıtlı olup olmadığı olabilir. Belediye başkanı kuralın nasıl uygulanacağını da açıklamadı.