NTV

Pazara sıkı bir rakip geliyor

Otomobil

Volkswagen yeni pikapı Amorak'ı resmi olarak tanıttı.

Konsept modelle neredeyse tamamen aynı görünen Amorak çarpıcı bir tarza ve modern bir ızgaraya sahip. Özel olarak "crew cab - 4 kişilik kabin" formunda satılan kamyonet (single cab yani iki kişlik kabin 2011’in ilk yarısında piyasaya sürülecek) 2.52 metrekarelik yük alanına (1555 mm uzunluk, 1620 mm genişlik) ve 1.15 tona kadar yük kapasitesine sahip. Seçenek olarak sunulan çeki topuzlu bağlantı düzeniyle Amorak 2.8 tona kadar ağırlıkta römorkları çekebiliyor.

İlişkili Haberler


Merdiven şasi üzerine oturtulmuş Amorak, sürekli dört çekiş, açılıp kapatılabilir dört çekiş ya da sadece arka tekerlekten itişle satışa sunulacak. Açılıp kapatılabilir dört tekerlek çekiş sistemi bir düğmeye basılarak etkinleştirilebilen bir debriyaj kullanıyor. Bu etkinleştirildiğinde kamyonet tam yüklü haldeyken bile 45 derecelik eğimlere tırmanabiliyor. Diğer yandan, sürekli açık dört tekerlek çekiş sistemi çekiş güçlerini ön ve arka akslara 40:60 oranıyla dağıtan torsen diferansiyel içeriyor. Hangi sistem seçilirse seçilsin, bütün modeller seçenek olarak sunulan bir kilitli arka diferansiyelle donatılabiliyor.

Amorak piyasaya çıktığında 163 bg ve 400 Nm tork üreten 2.0 litrelik bir TDI motorla beraber gelecek. 2010’un ortasında Volkswagen seriye, 122 BG ve 340 Nm tork üreten başka bir dört silindirli TDI motor ekleyecek. Dört tekerlek çekişle ve altı vitesli mekanik şanzımanla 122 BG’lik TDI motor 100 kilometrede 7.6 litre yakıt tüketiyor, CO2 emisyonları ise 199 gr/km. Benzer biçimde, 2.0 litrelik TDI de 100 kilometrede 7.8 litre yakıt tüketiyor ve kilometre başına 206 gram CO2 salıyor.

Donanım bakımından, temel Amorak modeli, elle kontrol edilen pencereler, kapı kilitleri ve aynalara, boyanmamış ön tampon, kapı kolları ve aynalara, 16 inçlik çelik jantlara, yüksekliği ayarlanabilen ön koltuklara ve katlanabilir bir arka sırtlığa sahip. Bir üst seviye Amorak modeli Trendline, gövde renginde dış bileşenler, bir CD radyo sistemi, el gazı, sis farları, 16 inçlik alüminyum jantlar ve elektrikli camlar, kapı kilitleri ve aynalar ile donatılmış . Serinin en üst modeli olan Amarok Highline krom dış trim, 17 inçlik alüminyum jantlar, karşıt renkli bir iç renk düzeni, üstün bir ses sistemi ve otomatik klima kontrolüne sahip.

Arjantin’in Buenos Aires şehrindeki VW fabrikasında üretilecek olan Amorak, Güney Amerika’da 2010’un başlarında satışa sunulacak, Avrupa pazarına ise 2010’un ikinci yarısında girmesi planlanıyor.