Peugeot'dan SUV atağı

Peugeot düzenlediği basın toplantısıyla gelecek modellerin sinyallerini verdi.

Anadolu Ajansı 17.01.2016 - 09:49

Peugeot'dan SUV atağı

Peugeot Türkiye Genel Müdürü Laurent Pernet, SUV atağının, bu yılın güçlü yönlerinden biri olacağını belirterek, "Peugeot Türkiye 2016 yılı hedeflerini, Türkiye toplam pazarının 900 bin adet olacağı öngörüsü ile yüzde 4,7 pazar payı ve 42 bin 300 adet satış olarak belirledi" dedi.

Düzenlenen basın toplantısında, şirketin 2015 yılı sonuçlarını paylaşan Pernet, bu yıla ilişkin hedeflerini de anlattı.

Pernet, 2015 yılında PSA Grubunun 2 milyon 973 bin araç satışı gerçekleştirerek 2014 yılına göre yüzde 1,2 artış elde ettiğini aktararak, "Çin, 731 bin araç satışı ile grubun en büyük pazarları arasında yerini ve önemini koruyor. Grup, Avrupa’da yüzde 5,9 artışla 1 milyon 864 bin satış gerçekleştirerek büyüme trendini 2015 yılında da sürdürdü" diye konuştu.

Peugeot markasının dünya satışlarında 1 milyon 710 bin adet ile 2014 yılına kıyasla yüzde 5,6 artış gerçekleştirerek önemli bir büyüme sergilediğini vurgulayan Pernet, şunları söyledi:

"Peugeot markası Avrupa satışları 1 milyon 56 bin adet ile yüzde 9,9 artış gösterdi. Çin’de ise Peugeot satışları yüzde 5,6 artış ile 408 bin adet olarak gerçekleşti. Peugeot, her zamankinden daha zengin, tamamen yenilenmiş ve markanın değerleri olan ödünsüz kalite, güçlü tasarım ve sezgisel sürüş keyfi yaşatan ürün gamı sayesinde bu başarılı sonuçlar elde edildi. Bu bağlamda, dünyada en çok satan ve Avrupa ilk 30 ülkesi C segmenti toplamında podyuma çıkan 'Peugeot 308' markanın gurur kaynağı oldu. 2015’in ikinci yarısında lansmanı gerçekleşen, yenilenen 208 ve ardı ardına üç yıl satışlarını artıran Peugeot 2008 markanın global sonuçlarında önemli rol oynadılar."

Pernet, bir yandan yeni teknolojiler ve çok sayıda modelde sınıflarının en iyisi "Best in class" motor seçeneklerinin ve diğer yandan Peugeot 308’de yüzde 15’e varan satış paylarıyla "GT", "GT Line" ve "GTi by PEUGEOT SPORT" versiyonların satış performanslarının, markanın 2015 yılında "üst gam stratejisini" sürdürmesini sağladığını kaydetti.

"Dünyada 5 adet SUV lansmanı gerçekleşecek"

Pernet, Peugeot Türkiye'nin, 2015 yılında Türkiye’de 22 bin 808 adedi binek, 11 bin 603 adedi hafif ticari olmak üzere toplam 34 bin 411 adet satış gerçekleştirerek yüzde 3,6 pazar payı elde ettiğini anlattı.Pernet, şöyle konuştu:"Ayrıca Türkiye otomotiv pazarı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 26 büyürken, Peugeot Türkiye satışları yüzde 43 artış elde ederek pazarın üzerinde bir büyüme sergiledi. Bu sonuçların elde edilmesindeki en önemli faktörler ise BlueHDi ve PureTech motorlar ve EAT6-Efficient Automatic Transmission (6 kademeli tam otomatik şanzıman) gibi yeni teknolojilerin Peugeot Türkiye ürün gamında yaygınlaştırılması ve yenilenen Peugeot 208 ve Peugeot Partner modellerinin lansmanları oldu."

Peugeot Türkiye'nin, 2016 yılında iddialı hedefler ve projelerle heyecan verici bir yıl vaat ettiğine işaret eden Pernet, Dakar rallisi finale doğru ilerlerken elde edilen sonuçların da Peugeot Sport ekiplerinin çıkardığı işin kalitesini kanıtladığını aktardı.

Pernet, Peugeot markasının satış adetlerini artırmak ve üst gam stratejisini hızlandırmak gibi iddialı hedeflerine değindi.

Bu hedeflere ulaşılmasında, "Best in class" teknolojileri ve çığır açacak yeni ürünlerin lansmanlarının önemli bir rol üstleneceğini dile getiren Pernet, "SUV atağı, bu yılın güçlü yönlerinden biri olacak. Bir yıldan kısa bir sürede 3’ü Avrupa’da ve 2’si Çin’de olmak üzere dünyada 5 SUV lansmanı gerçekleşecek ve Peugeot markasının bu segmentteki varlığını ve imajımızı güçlendirecek" ifadelerini kullandı.

Pernet, Traveller/Expert lansmanıyla hafif ticari araç ürün gamında atağa geçecek Peugeot'nun, bu dinamik pazarda yeni müşterilere ulaşıp pazar payını artırmayı hedeflediğini vurgulayarak, "Peugeot Türkiye 2016 yılı hedeflerini, Türkiye toplam pazarının 900 bin adet olacağı öngörüsü ile yüzde 4,7 pazar payı ve 42 bin 300 adet satış olarak belirledi" bilgisini de paylaştı.

Sayfa Yükleniyor...