Peugeot’nun SxC konsepti

Gelecek hafta Şanghay Otomobil Fuarı’nda tanıtılacak konsept şirketin yıldızı olacak.

Peugeot’nun SxC konsepti

Konsept şirketin Çin teknik merkezi tarafından tasarlandı ve geliştirildi.


SxC konsepti büyük boy bir SUV – ama ismi (Shanghai Cross Concept) şirketin onu bir crossover olarak değerlendirdiğini gösteriyor.

Aracın uzunluğu 4,87 m, yüksekliği 1,61 m, genişliği de 2,035 m, yani Porsche Cayenne’e göre biraz daha uzun, alçak ve geniş. Terse menteşeli ‘intihar’ tipi arka kapılar içeren SxC 22 inç jantlara sahip.

Araç Peugeot’nun Şanghay’daki teknoloji merkezinde, şirketin tasarım şefi Gilles Vidal yönetiminde tasarlanmış.

Kabin deri, fırçalanmış alüminyum kaplamalar ve mavi LED aydınlatmayı bir araya getiriyor ve ancak dört kişi alabiliyor.

Şov otomobili gücünün bir kısmını 221 beygir güç üreten ve ön tekerlekleri tahrik eden 1.6 litrelik turbo beslemeli bir benzinli motordan alıyor. Güç kaynağı Peugeot’nun Hybrid4 teknolojisiyle eşleştirilmiş. Böylece arka aksa eklenen elektrikli motor sayesinde dört tekerlek çekişi ve toplamda 317 bg elde ediliyor.

Hybrid4 sistemi SxC’nin düşük hızlarda sadece elektrik gücüyle çalışmasına da imkân tanıyor. Peugeot otomobilin 100 kilometrede 5.8 litre benzin harcadığını ve kilometrede 143 gram CO2 oluşturduğunu iddia ediyor.

Peugeot otomobil için üretim planları açıklamadı. Ama öngörülebilir gelecekte Çin’de “her yıl en az bir yeni model” piyasaya süreceğini açıkladı. Bu yeni modeller arasında büyük bir arazı aracı da olabilir.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...