Pininfarina tasarımı hibrit otobüs

Tasarım şirketi, eski otobüsleri yeni teknolojiyle çalışacak şekilde adapte etmenin, yeni hibrit araçlar satın almaya göre, yaklaşık yüzde 60 daha ucuza olacağına inanıyor.

24.10.2011 - 12:57

Pininfarina tasarımı hibrit otobüs

Ferrari F40 ve Maserati GranTurismo gibi safkan spor otomobillerin tasarımını yapmasıyla ünlü olan Pininfarina tasarım şirketi, Milano’daki bir ulaştırma fuarında hibrit dizel-elektrik otobüs prototipini tanıttı.


Pininfarina şirketin kurulu olduğu Torino şehrindeki hava kirliliğiyle mücadele etmek amacıyla Hybus projesini ortaya attı.

Proje Torinolu ulaştırma grubu GTT ve batarya yapımcısı FAAM ile beraber yürütüldü.

İtalyan şirketi 17 yıllık Iveco marka bir otobüsün tasarımını değiştirerek araca 1,3 litrelik çok püskürtmeli bir dizel motor ve lityum-iyon batarya paketine enerji sağlayan bir elektrik jeneratörü takmış. Değiştirilmeyen orijinal arka aks ve aktarma organları, şanzımana bağlı iki adet Magneti Marelli elektrikli motorla tahrik ediliyor.

Lityum iyon batarya paketi ve batarya yönetimi sistemi FAAM tarafından tedarik edilmiş ve yeni güç kaynağı orijinal elektrik/elektronik tasarımıyla entegre edilmiş.

Hybus fren yapıldığında kinetik enerjiyi geri kazanarak bataryaları şarj ediyor.

Milano’da sergilenen model ilk gösteri prototipi. Pininfarina eski otobüsleri yeni teknolojiyle çalışacak şekilde adapte etmenin, yeni hibrit araçlar satın almaya göre, yaklaşık yüzde 60 daha ucuza olacağına inanıyor.

Pininfarina’nın Tasarım ve Mühendislik Merkezi’nde geliştirilen Hybus şirketin kaynaklarının bir kısmını hibrit ve elektrikli hareketlilik alanına odaklama kararı sonucunda ortaya çıktı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...