Pininfarina’nın Rolls-Royce yorumu

Özel olarak üretilen araçtan dünyada sadece 1 tane var.

07.04.2009 - 16:49

Pininfarina’nın Rolls-Royce yorumu

Rolls-Royce Hyperion, Roland Hall adındaki bir otomobil koleksiyoncusunun ısmarlamasından sonra Pininfarina tarafından özel bir proje olarak yaratıldı.

Tasarımla ve gövde yapımıyla uğraşan Pininfarina, 1930’ların şatafatlı otomobillerinden esinlenen bir araç yapmayı amaçlayarak işe koyulmuş. Hall’un Rolls-Royce Phantom Drophead Coupe’unu temel olarak almışlar, ama arka koltukları çıkartarak yaklaşık 400 mm yer kazanmışlar. Pininfarina bazı gövde parçalarında, karbon fiberi (tahta kapılar dışında) tercih etmiş.

Hyperion eski dönemlerin otomobillerinden ilham almış olsa da LED lambalar ve çift xenon ön farlar gibi modern teknolojik özellikler barındırıyor. Yapımcı şirket parlak ön ızgaranın tepesine Rolls-Royce ikonu “Spirit Of Ecstasy”yi koymayı ihmal etmemiş.

Motor ayrıntıları açıklanmadı, fakat standart Phantom Drophead Coupe 6.75 litrelik doğal emişli bir V12 motora sahip. Bu motor 460 bg ve 720 Nm tork üretiyor. Araç gücünü 6 vitesli otomatik şanzımanı ile arka tekerleklerinden yere aktarıyor.

Şu anki sahipi bu aracı, dudak uçuklatan 4.5 milyon Avro’ya satıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...