Prius, enerjiyi daha verimli kullanacak

Toyota'nın üçüncü nesil Prius modeli, yeni teknolojik aygıtlarla az enerjiyle daha çok iş yapabilecek.

19.05.2009 - 15:38

Prius, enerjiyi daha verimli kullanacak

Adı Latince'de "ilk" anlamına gelen Prius'u teknolojik açıdan amiral gemisi yapma yolunda çalışmalarını sürdüren Toyota, 2010 yılında piyasaya süreceği hibrit otomobilinin üçüncü nesiliyle, bir otomobilin içine yerleştirilebilecek tüm verimli elektroniği sunmayı hedefliyor.

Japonya'da 1997'de piyasaya sürülen ilk Prius modeli, 2000'de ABD'de piyasaya sürüldükten sonra büyük çıkışını yaşadı. ABD pazarındaki benzin-elektrik melezi ilk model, ABD'de özellikle San Fransisco'da büyük satış patlaması yaşadı.

Üçüncü nesil prius'ta bulunan birçok yeni özellik ve düğme, otomobili daha çekici kılıyor. Bunlardan en önemlisi, hem elektrik hem de benzin tüketerek çalışmaya olanak tanıyan hibrit moddan farklı olarak, tamamen elektrik ile çalışmaay olanak tanıyan EV (Electric Vehicle) modu. Bu modda otomobil saatte 40 kilometrenin altında bir hızla hareket edebiliyor.

Yeni Prius'un elektrikli motoru, güç dönüştürücüsü ,vites kutusu ve diferansiyeli bir önceki modele göre %20 daha az yer kaplıyor ancak, iki kat daha yüksek devirle dönerek 150 volt daha fazla, 650 volt elektrik tüketiyor.

Eklenen düğmeler arasında bulunan "Ekonomi Modu" düğmesi ise, gaz pedalınanda yapılan ani değişimlere daha az tepki vererek, gereksiz enerji israfını da önlemiş oluyor. Bu mod, 80 kilometrenin altındaki hızlarda büyük verimlilik sağlıyor. Ekonomi modunun karşıtı olarak sunulan Güç modu düğmesi ise, gaz pedalı tarafından verilen tepkiyi güçlendirerek daha agresif bir sürüş deneyimi sunuyor.

Bu özelliklere ek olarak, bluetooth bağlanılabilirlik, iPod limanı, 8 hoparlörlü JBL ses sistemi, opsiyonel uydu navigasyonu gibi son teknoloji de Prius'un yeni modelinde hazır bulunuyor. Otomobilin o an ne kadar enerji harcadığını gösteren Enerji Monitörü, klima sistemine enerji sağlamak için hazır bekleyen güneş panelleri gibi detaylarla Prius enerjiyi daha verimli kullanıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...