“Prizler standart olmalı”

Otomobil üreticileri standartlaşmayı, elektrikli araçların (EA) halk tarafından kabul görmesinin kilidi olarak görüyor.

04.03.2011 - 20:48

“Prizler standart olmalı”

Otomobil yapımcıları EA'ların tüketiciler için uygun bir seçenek haline gelebilmesi için ortak bir priz ve altyapı standardı geliştirmek üzere geniş politik desteğe ihtiyaç duyacaklarını söylediler.


Bu hafta Cenevre Otomobil Fuarı'nda toplanan otomotiv sektörü yöneticileri, sıfır emisyonlu otomobillerin, düşük emisyonlu hibritlerle rekabet ederek daha fazla sayıda satılmaya başladığında, bir standart olmamasının sorun yaratabileciğini belirttiler.

Toyota'nın Avrupa bölümü başkan yardımcısı Michel Gardel, “Avrupa'da standartlaşma ve uyum, büyük ve kritik bir mesele. Çünkü şu anda Danimarka'dan İtalya'ya seyahat ederken dört kez priz değiştirmeniz gerekiyor” dedi.

Avrupa'da herhangi bir konuda ortak bir sanayi politikası belirlemek büyük bir dert, zira devletler ülkelerinin çıkarlarına öncelik veriyor, bazen bu uğurda bölgesel uyumu ve tüketiciler için kolaylığı feda ediyorlar.

Bu durum EA'lar daha uzun mesafeleri kat etme ve ülkeler arası seyahat edebilme kapasitesine kavuştuğu zaman sorun yaratabilir.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...