PSA ve FCA birleşme anlaşmasını imzaladı (50 milyar dolarlık birleşme)

Peugeot ve Citroen markalarının sahibi PSA ve İtalyan Fiat Chrysler Automobiles (FCA), toplam 50 milyar dolar değerindeki birleşme anlaşmasını imzaladı.

DHA 18.12.2019 - 08:37

fiat peugeot.jpg

Peugeot ve Citroen markalarının sahibi PSA ve İtalyan Fiat Chrysler Automobiles (FCA), toplam 50 milyar dolar değerindeki birleşme anlaşmasını imzaladı.

Söz konusu anlaşmayla, PSA ve FCA’in eşit olarak sahip olacağı yeni şirket hacimsel olarak dünyanın en büyük dördüncü otomobil üreticisi ve gelir olarak da en büyük üçüncü şirket unvanını kazandı.

İmza töreninin ardından yapılan ortak açıklamada şu değerlendirme yapıldı:

“Bu birleşme, yeni çağın sürdürülebilir hareketlilikte sunduğu fırsatları yönetim, kabiliyet, kaynak ve ölçüm açısından başarılı bir şekilde uygulayacak bir sektör lideri oluşturacak.”

Daha önce, yeni yapılanma kapsamında birleşmenin, iki tarafın yüzde 50'şer paya sahip olacağı Hollanda merkezli bir şirket çatısı altında gerçekleşeceği ve bu yeni şirketin liderliğini PSA CEO'su Carlos Tavares’in üstleneceği açıklanmıştı.

Uzmanlara göre, Avrupa’daki ekonomik durgunluktan etkilenen PSA, Fiat Chrysler ortaklığıyla Chrysler, Jeep, Dodge ve Ram markaları sayesinde Amerikan pazarında daha etkili olabilecek. AB’de faaliyet gösteren şirketlerin bulundukları sektörlerde rekabete aykırı bir durum olup olmadığını inceleme yetkisine sahip olan AB Komisyonu söz konusu birleşmeyi onaylaması gerekiyor.

DÜNYANIN 4. BÜYÜK ÜRETİCİSİ OLACAK

Fiat, Chrysler, Dodge, Ram, Jeep, Alfa Romeo, Maserati, Ferrari, Abarth, Iveco markalarını bünyesinde bulunduran FCA ile Peugeot, Citroen, DS, Opel/ Vauxhall markalarına sahip PSA Grubu, dünyanın en büyük 5 üreticisi arasına girecek. Evlilik sayesinde toplam satışları yaklaşık 8.7 milyon adede ulaşacak. Volkswagen Grubu, Toyota, Renault-Nissan Ittifakı'nın ardından 4'üncü büyük haline gelecek. 2018 yılı satışlarına göre FCA 4.8 milyon adet ile 8'inci, PSA Grubu da 3.9 milyon adet ile 9'uncu sırada yer alıyor. 

RENAULT İLE GERÇEKLEŞMEDİ

FCA Grubu daha önce de bir başka Fransız  Renault ile görüşmelerde bulunmuş ancak sonuç alınamamıştı.

Renault ile yapılan görüşmeler, özellikle şirketin ortağı olan Fransa hükümetinin ve Nissan'ın itirazları nedeniyle başarısız olmuştu. Bunun üzerine Renault'nun üst yönetimi de değiştirilmişti.

2 YIL ÖNCE OPEL'İ ALDI

Fransa'nın en büyük otomotiv üreticisi PSA Grubu, 2017 yılında ABD'li otomotiv şirketi General Motors'un (GM) Alman Opel'i de kapsayan Avrupa birimini 2.2 milyar euroya satın almıştı. PSA, satın almanın ardından Renault'u geçerek, Volkswagen'in ardından Avrupa'nın en büyük ikinci otomotiv şirketi haline geldi. 

VİDEO: FIAT ÇALIŞANLARINDAN RONALDO GREVİ

Sayfa Yükleniyor...