Renault Megane RS yeniden dünyanın en hızlısı

Renault’nun motorsporlarındaki deneyimini aktardığı yeni Megane RS, en hızlı önden çekişli otomobil rekorunu geri aldı. Etkileyici yol tutuşu ve sesiyle dikkat çeken araç, zengin donanımıyla da öne çıkıyor.

07.07.2014 - 11:46

Renault Megane RS yeniden dünyanın en hızlısı

Otomotivdeki ‘en hızlı’ olma yarışı son sürat devam ediyor. Lüks sporculardaki durgun seyir, ulaşılabilir modellerde adeta kurtlar sofrasını andırıyor. Yenilenen modeller, daha verimli hale getirilen güç birimleriyle iyice kızışan bu rekabet, tüketiciler için bolca seçenek anlamına geliyor.

REKORU GERİ ALDI
2011’de Nürburgring (Nordschleife) pistinde attığı turla, en hızlı önden çekişli otomobil unvanına ulaşan Renault Megane RS, 8 dakika 7 saniye 97 saliselik rekorunu İspanyol rakibine kaptırmıştı. 20.8 kilometrelik piste bu sefer makyajlı haliyle çıkan araç, Trophy versiyonuyla 7 dakika 54 saniye 36 saliselik bir tur attı ve tekrar rekor kırdı.

F1’E GÖNDERME VAR
Makyajla birlikte markanın yeni yüzüne kavuşan Megane RS, Türkiye’ye de siparişle getirilmeye başlandı. Bu hafta konuğumuz olan yeni RS, etkileyici sarı rengi ve görsel detaylarıyla çok daha çekici hale getirilmiş. Büyük Renault logosu, yeni farları, F1’e gönderme yapan ön tamponu ve kırmızı detaylarla renklendirilen ön tasarım, LED gündüz farlarıyla daha sportif bir görünüme kavuşmuş. Aracın arka tasarımında değişikliğe gitmeyen marka, ortaya yerleştirilmiş geniş egzozu ve dev difüzörüyle gücü hakkında yeterli bilgiyi sunuyor.

Aracın ön tamponunda, bagaj üstü spoylerinde ve kapıların altındaki kırmızı renk, Galatasaraylılar’ı mutlu etse de herkese göre değil. 19 inçlik siyah (kırmızı detaylı) renkli çekici jantlar ve Brembo imzalı kırmızı fren kaliperleri şık görünüyor.

265 BEYGİRLİK BENZİNLİ
Araçtaki 2 litrelik turbo ünite, homurtulu şekilde çalışıyor. 265 beygir güç ve 360 nm tork üreten motor, 6 ileri manuel şanzımanla sunuluyor. 0-100 km/s ivmelen-mesini 6 saniyede tamamlayan aracın son sürati saatte 254 kilometre. Motorun devir çevirme isteği etkileyici, performans ise bağımlılık yapacak kadar başarılı. Net geçişleri ve başarılı oranlarıyla dikkat çeken şanzımanın performansa katkısı yüksek. Ara­cın 7.5 lit­re ola­rak ve­ri­len or­ta­la­ma tü­ke­tim de­ğe­ri, ön­ce­ki ver­si­yo­na gö­re 0.7 lit­re dü­şü­rül­müş. (Kaynak: Bugün Gazetesi)

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...