Saab Çinli yatırımcılar ile anlaşmasını iptal etti

Saab’ın sahibi Swedish Automobile, Çinli Zhejiang Youngman Lotus Automobile ve Pang Da Automobile’in yaptığı devralma teklifini reddetti.

24.10.2011 - 17:17

Saab Çinli yatırımcılar ile anlaşmasını iptal etti

Youngman ve Pang Da Temmuz’da Swedish Automobile’ın toplamda yüzde 53,9 hissesini yaklaşık 338 milyon dolar karşılığında almalarını öngören bağlayıcı olmayan bir anlaşma imzalamışlardı.


İki Çinli şirket bunun yerine, Saab’daki hisselerini doğrudan satın alma yönünde bir teklif yaptılar.

Çinli şirketler Temmuz’dan bu yana şartların değiştiğini, anlaşmanın da buna uygun olarak değişmesi gerektiğini söyledi. Swedish Automobile teklifi reddetti ve Youngman ve Pang Da’dan ilk anlaşmaya uymalarını talep etti.

Swedish Automobile’ın CEO’su Victor Muller durum ile ilgili, “Bu sembolik teklif kabul edilemezdi, çünkü bütün hakimiyet maddelerinin baştan aşağı değişmesine neden olurdu ve bu da muhtemelen Saab’ın sonunu getirirdi” dedi.

Muller, Çinli yatırımcı planı suya düşerse bir B planı da olduğunu söyledi, ama planı açıklamadı.

Diğer yandan Saab için hâlâ bir umut var. ABD’li özkaynak şirketi North Street Capital, markaya 70 milyon dolar vermeyi vaat etti.

Ama Saab davasından sorumlu, yönetici avukat Guy Lofalk bu tutarın yeniden yapılanmaya devam etmek için yetersiz olduğunu belirtti ve İsveç mahkemesinden iflas korumasını kaldırmalarını talep etti. Mahkeme 28 Ekim’de karar verecek.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...