Saab 'hızlanmayı' düşünüyor

Şirket yeni araçlar piyasaya sürme planını hızlandırmayı düşünüyor. Yakıtla çalışan 9-3 2013’te, elektrikli versiyon da 2014’te satışa sunulabilir.

Haberler 21.11.2012 - 14:15

Saab 'hızlanmayı' düşünüyor

Saab’ın yeni sahibi National Electric Vehicle Sweden’ın (NEVS) bir sözcüsünün Salı günü Automotive News'a yaptığı açıklamaya göre, şirket Saab’ın yeniden piyasaya sürülüşünü hızlandırarak ilk olarak 2014’te elektrikli bir otomobil çıkarmak yerine, 2013’te benzinli bir 9-3’ü piyasaya sürebilir.


Şirket sözcüsü Mikael Oestlund, “Gelecek yaz civarı geleneksel güç aktarım sistemine sahip bir 9-3’ün üretimine başlama ihtimalini değerlendiriyoruz,” dedikten sonra bu kararın Saab’ın eski bileşen tedarikçileriyle devam eden görüşmelere bağlı olduğunu ekledi.

Oestlund şirketin 2014’te başlayacak elektrikli araç satışları öncesinde para toplamak ve tüketicinin markaya dair farkındalığını korumak için bu hamleyi yapmayı düşündüğünü belirtti.

2011’de iflas eden İsveçli otomobil yapımcısını bu yılın başlarında satın alan NEVS, daha önce ilk otomobilinin 9-3’ü temel alan, bataryalı, Phoenix platformunu kullanacak ve İsveç’in Trollhaettan kentindeki Saab fabrikasında üretilecek bir model olacağını söylemişti.

Oestlund gelecekte bu teknoloji kullanılarak üretilen bütün araçların Saab markasını taşıyacağını söyledi, ama şirketin otomobil yapımcısının daha önce kullandığı kartal başlı aslan gövdeli ejderha ambleminden farklı, yeni bir logo geliştireceğini de ekledi.

NEVS yüzde 51 hisseye sahip olan Hong Kong merkezli yenilenebilir enerjili güç kaynağı üreticisi National Modern Energy Holdings ve kalan hissenin sahibi Japon yatırım şirketi Sun Investment’tan oluşuyor.

Sayfa Yükleniyor...