Sancılı birleşme

VW’nin sermaye arttırımı ile ilgili yayınladığı bülteninde yer alan ayrıntılara göre, firmanın Porsche ile birleşmesi hala kayda değer yasal riskler ve vergi riskleri içeriyor.

14.04.2010 - 15:35

Sancılı birleşme

Bu riskler potansiyel vergi yükümlülüklerinden ve eski Porsche yöneticilerinin, Avrupa’nın en büyük otomobil yapımcısı VW’yi ele geçirme girişimi sırasında piyasaları manipüle etmekle suçlayan koruma fonu davalarından kaynaklanıyor.


VW’nin bültenine göre bu riskler şirketleri gelecek yıl gerçekleşmesi planlanan Porsche-VW birleşmesini geciktirmeye ya da iptal etmeye mecbur bırakabilir.

Volkswagen sözcüsü şirketin 2011’de birleşme yönündeki planlarının “değişmediğini” söyledi. Porsche sözcüsü ise bültende yayınlanan risklerin, çok düşük ihtimalli bile olsa, kanuni bir belgeden kaynaklanan “olası riskler” listesi olduğunu belirtti.

Bernstein Research’ün analizcisi Max Warburton yaptığı bir açıklamada, risklerin Volkswagen’ı, Porsche SE’nin spor otomobili birimi Porsche AG’de kalan yüzde 50.1 hisse için, nakit ödeme yapmaya mecbur bırakabileceğini belirtti. Bu da Porsche ve VW için kötü olabilir.

Warburton Volkswagen için nakit ödemenin “büyük bir borçlanma ya da daha fazla sermaye tedarik etme ihtiyacı” anlamına gelebileceğini yazdı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...