Satışları 7 yılın en düşük değerine inecek

Hyundai ve Kia dünya çapında satışlarındaki artışın son 7 yılın en düşük değerine ineceğini tahmin ediyor.

04.01.2013 - 12:31

Satışları 7 yılın en düşük değerine inecek

Güney Kore’nin en büyük iki otomobil üreticisi olan Hyundai ve daha küçük bağlı kuruluşu Kia, dünya ekonomisinin yavaşlaması ve won’un değer kazanması nedeniyle, talebin azalacağını ve dünya çapında, satışlarındaki artışın son 7 yılın en düşük değerine ineceğini tahmin ediyor.


Hem Hyundai, hem de Kia’nın başkanı olan Chung Mong Koo, Seul’de çalışanlara yaptığı yeni yıl konuşmasında, iki şirketin 2013’te toplam satışlarının yüzde 4,1 artarak 7,41 milyon adede çıkmasını planladığını söyledi.

Bu, teslimatların yüzde 1,2 azaldığı 2006’dan bu yana, en düşük büyüme.

Hyundai ve Kia başkanı Chung Mong Koo, iş hedeflerine ulaşabilmesi için çalışanlardan pazarlardaki değişikliklere karşı duyarlı olmalarını istedi.

İki şirket aynı zamanda son altı ayda ülkenin para biriminin, diğer başlıca Asya para birimlerine göre artmasından ve bunun da dünya çapında, Toyota ve General Motors’a karşı rekabet etme kabiliyetlerini azaltmasından mustarip.

Chung Mong Koo, “Devam eden Avrupa krizi ve yavaşlayan dünya ekonomisi uluslararası ve yurtiçi pazarları etkileyeceği için 2013 çok zor bir yıl olacak” dedi.

Geçen yıl Seul borsasında yüzde 2,6 değer kazanan Hyundai hisseleri, Çarşamba günü borsanın Kospi endeksi arttığı halde yüzde 1,6 değer kaybetti. 2012’de yüzde 15 değer kaybeden Kia hisseleri de aynı gün yüzde 0,9 değer kaybetti.

Hyundai ve Kia’nın 2013 büyüme tahmini, geçen yıl bildirilen yüzde 8 artışı yarıya indiriyor. Chung Mong Koo, iki otomobil üreticisinin 2012’de tahminen 7,12 milyon adet satış yaparak 7 milyon adetlik hedefi aştığını söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...