'Seçim sonrası süreç çabuk tamamlanırsa otomotivde istikrar bozulmaz'

Otomotiv sektörü temsilcileri, pazar performansında seçim sonrası sürecin belirleyici olacağını belirtiyor.

Anadolu Ajansı 14.06.2015 - 12:01

'Seçim sonrası süreç çabuk tamamlanırsa otomotivde istikrar bozulmaz'

Milletvekili genel seçimi sonuçları bir koalisyon hükümetine işaret ederken, otomotiv sektörü temsilcileri bu sürecin pazara etkisine ilişkin AA muhabirine değerlendirmede bulundu.

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Genel Koordinatörü Dr. Hayri Erce, bu yıl seçime kadarki 5 aylık dönemi daha öngörülebilir olarak tanımlayan bireysel ve kurumsal müşterilerin otomotiv alımıyla ilgili süreçleri tamamlamak istemeleri nedeniyle bu dönemin oldukça hareketli geçtiğini ifade etti.

Haziran ayında ise seçim sonrası günlerin ister istemez bir miktar durgun geçtiğini aktaran Erce, burada pozitif olan tek gelişmenin mayıs sonunda gerçekleştirilen Autoshow'da markaların yaptığı bağlantıların teslimatlarının devam etmesi olduğunu söyledi.

Seçim sonrası sürecin nasıl neticeleneceğinin otomotivde belirleyici olacağını ifade eden Erce, "Burada eğer bir koalisyon hükümeti söz konusu olacaksa bu ne kadar çabuk nihayete kavuşursa ve öngörülebilirlik ne kadar çabuk artarsa diğer sektörler gibi otomotiv pazarının da olumsuz etkilenme ihtimali o kadar azalacaktır. Buradaki en kritik konu öngörülebilirlik" diye konuştu.

Hayri Erce, sürece pozitif bakarak seçimde halkın verdiği karar çerçevesinde en doğru çözümü üretmenin ve ülkenin en iyi şekilde yönetimini sağlamanın esas olması gerektiğini vurgulayarak, "Temennimiz en kısa zaman dilimi içerisinde öngörülebilir bir tablonun oluştuğu bir sonuç. Bu da şu anda bir koalisyon hükümeti gibi gözüküyor" ifadelerini kullandı.

"UZUN SOLUKLU BİR HÜKÜMET KURULURSA İSTİKRAR BOZULMAZ"

Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış AŞ Üst Yöneticisi (CEO) Ali Haydar Bozkurt ise seçim sonuçlarının bir koalisyonu gerekli kıldığını belirterek, "Eğer bu koalisyon sadece erken seçime götürecek bir hükümet çıkarırsa, belirsizlik sona ermeyeceği için bu süreç sıkıntılı geçer. Ancak uzun soluklu bir hükümet kurulması başarılabilirse, o zaman istikrar bozulmaz düşüncesindeyim" dedi.

Seçim sonuçlarına bakıldığında şimdilik bir belirsizlik ortaya çıkmış olmasına rağmen, piyasalarda bir panik havası gözlemlemediklerini ifade eden Bozkurt, Türkiye'nin son 10 yılda bu konuda çok bilinçlendiğini, bürokratların iş başında olduğunu ve devlet mekanizmalarının çalışmaya devam ettiğini söyledi.

"İŞ DÜNYASI OLARAK STABİLİTE BEKLERİZ"

Hyundai Assan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar da seçim sonuçlarının bir koalisyon hükümetine işaret ettiğini belirtti.

Bu yıl Türkiye'nin ev sahipliğinde gerçekleştirilecek B20 zirvesine değinen Kibar, "Bu süreçte uluslararası platformda mahcup olmamak lazım. Siyasi liderlerin bunun da çözümünü bulması gerekiyor. Biz siyasetçi değiliz. İş dünyası olarak stabilite bekleriz. İleriye yönelik birlikte çalışma kültürünün oluştuğu ortamları bekleriz. Mevcut yatırımların ve yeni yatırımların gelebileceği ortamı bekleriz" diye konuştu.

"MAKROEKONOMİK İSTİKRARIN KORUNMASINI ARZU EDİYORUZ"

Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar ise her zaman makroekonomik istikrarın korunmasını ve insanların alım gücü nispetinde otomobil alma niyetlerinin oluşmasını arzu ettiklerini belirterek, "Hepimiz bu istikrarın tesisinde ve korunmasında ne gerekiyorsa yapmalıyız. Bu sadece bir tarafı değil toplumun bütün katmanlarını ilgilendiriyor. Sağduyu ile bu dönemi yönetmemiz gerekiyor" dedi.

Aybar, bu süreçte müşterilerin otomotiv alımlarını öteleyecekleri yönünde bir beklentiye sahip olmadıklarını belirterek, "Tabii ki maliyetler, Türkiye'de insanların makroekonomik istikrar ihtiyacı da burada önemli. Belli oynamalar olmasın ve volatilite ortamı moralleri bozmasın, tek beklentimiz bu" yorumunu yaptı.

Sayfa Yükleniyor...