Volkswagen başarılı otomobilinin tamamen elektrik tahrikli versiyonuyla “elektrikli hareketlilik çağı”na yeni bir giriş yapacak. 2013’te Up Blue-e-motion’un (yeni bir şehir otomobili) çıkmasından sonra Golf Blue-e-motion ve ona teknik bakımdan yakın Jetta Blue-e-motion satışa sunulacak. Aynı sıralarda Lavida Blue-e-motion da Çin’de piyasaya çıkacak. Volkswagen elektrikli araçları niş model konumundan çıkarmak için Golf gibi iyi satan modelleri kullanmak ve 2018’e kadar yeni bir sürdürülebilir hareketlilik türünde pazar liderliğini elde etmek istiyor. Bu strateji 2020 yılına kadar caddelerde yaklaşık bir milyon elektrikli araç görmek isteyen Alman hükümetinin planıyla örtüşüyor.

İlişkili Haberler


Volkswagen AG’nin Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Martin Winterkorn şöyle konuştu: “Geleceğin elektrikli otomobilleri bize hareketliliği daha da sürdürülebilir olacak şekilde yeniden şekillendirmek için müthiş fırsatlar verecek. Fakat mesele çevre olduğu için bu elektrikli otomobilleri işletmek için kullanılan enerjinin yenilenebilir kaynaklardan elde edilmesini temin etmeliyiz. Otomotiv üreticilerinin inşa edilen elektrik santrallerinin türleri üzerinde bir etkisi olmadığı için, federal hükümet doğa dostu enerji kaynaklarından yararlanılmasını sağlamalıdır. Ancak o zaman gerçekten yeni bir çağa geçiş yapabiliriz.”

Volkswagen elektrikli araç atılımına paralel olarak yeni hibrit modellerinin piyasaya çıkışına da hız veriyor. Yeni Touareg Hybrid piyasaya sürüldü; 2012’de Jetta’nın yeni bir hibrit versiyonu çıkacak, 2013’teyse Golf Hybrid ve Passat Hybrid galerilerde yerini alacak.