Skandal talimat: "Onu başından at"

Almanya Binek Otomobiller Şampiyonası'nda yaşanan kaza; motorsporları camiasında büyük yankı uyandırdı. Audi Takım Şefi, talimat vererek; kendi pilotunu rakip sürücülere çarpması yönünde uyardı. Kaza sonucunda Audi pilotu diskalifiye edildi.

Ntvspor 03.08.2015 - 13:50

Skandal talimat: "Onu başından at"

Almanya Binek Otomobiller Şampiyonası'nın Avusturya'da koşulan 5. Etabı'nda ikinci gün yapılan yarışlarda zafer; Audi pilotu Mattias Ekström'ün oldu. İsveçli sürücü, yoğun yağış nedeniyle pilotların zorlandığı pistte; start düzlüğünden finiş anına kadar liderliğini kaptırmadı. Mercedes'ten Gary Paffett’in ikinci Audi'den Edoardo Mortara'nın üçüncü sırayı aldığı yarışa; yaşanan bir kaza damgasını vurdu.

İddialara göre; Audi pilotu Timo Scheider'in yarışın son turunda Mercedes sürücüsü Robert Wickens ile Pascal Wehrlein’in aracına kasıtlı bir şekilde çarptı. Audi Takım Şefi Wolfgang Ullrich’in telsizden talimat vererek Scheider'i ve öndeki iki otomobile çarpması için bir yönlendirme yaptığı ifade edildi. Scheider’in teması sonucunda; Wickens ile Wehrlein’in otomobilleri pist dışına çıkarken Timo Scheider diskalifiye edildi.

Yarış sonunda iddialar Audi Şefi Wolfgang Ullrich'e soruldu. Ullrich, olay esnasında pilotlar ile telsiz bağlantısının açık olduğunu bilmediğini belirtirken Timo Scheider'e "Hadi onu başından at" diye bağırdığını itiraf etti. Audi Şefi Ullrich, olay nedeniyle Mercedes takımından ve motorsporları dünyasından özür diledi.

Mattias Ekström, DTM genel klasmanında 111 puanla lider durumda bulunuyor.

Sayfa Yükleniyor...