2009’da değerlendirme şeklini yenilemesinden bu yana Euro NCAP’ın , 5 yıldız için gerekli kriterlerini her yıl arttırarak güvenlik çıtasını yükseltti.

İlişkili Haberler


2012’de bir otomobilin 5 yıldız alabilmesi için toplamda en az yüzde 80 skor alması, Yetişkin Korumasında en az yüzde 80, Çocuk Korumasında yüzde 75, Yaya Korumasında yüzde 60 ve Güvenlik Yardımında yüzde 60 skor elde etmesi gerekiyor. Yeni kriterler tüketicilerin çok daha güvenli araçlara kavuşması anlamına geliyor.

Kısa süre önce yenilenen Jeep Compass, Euro NCAP değerlendirmesinin çoğu alanında düşük performans sergileyerek 2012 kriterlerine göre sadece iki yıldız alabildi.

Jeep Compass yan çarpışma testi.
Jeep Compass yan çarpışma testi.

Kompakt SUV seçenek olarak sunulan, yan göğüs kafesi hava yastığıyla test edildi, ama testin sonuçları özellikle yan direk testinde zayıf koruma seviyeleri olduğunu gösterdi. Compass yaya korumasında yüzde 23 gibi, düşük bir skor aldı.

Kompakt SUV’lar Avrupa’daki en popüler SUV segmenti, ama Euro NCAP’e göre Jeep Compass aynı kategoride test edilen diğer araçlarla karşılaştırıldığında güvenlik açısından iyi bir performans ortaya koyamadı.

Euro NCAP aynı zamanda yeni Honda Civic’in sonuçlarını da yayınladı ve araca en yüksek derecesi olan beş yıldız verdi. 9. nesil aile otomobili bütün değerlendirme alanlarında yüksek skorlar elde etti ve bu rekabetçi pazar segmentinde rakipleriyle aynı düzeye çıkmayı başardı.

Güvenlik Yardımında da iyi bir skor alan otomobil seçenek olarak sunulan Honda’nın Çarpışma Hafifletme Fren Sistemi (CMBS) ile donatılmış. Bu Radar temelli otonom acil frenleme teknolojisi 2010’da Euro NCAP Advanced tarafından ödüllendirilmişti.

Euro NCAP genel sekreteri Michiel van Ratingen şöyle konuştu: ‘Yayınlanan sonuçlar, günümüzdeki 5 yıldızın birkaç yıl önceki 5 yıldızdan çok daha anlamlı olduğunu açıkça ortaya koyuyor. Birçok otomobil yapımcısı ilerleme kaydetti, dolayısıyla biz de kaydettik. Eski teknolojiye dayalı olan, tazelenen ve yeni gibi pazarlanan otomobiller, yeni hedeflere göre geliştirilen en yeni modellerle aynı güvenlik seviyelerini sağlamıyorlar. Bu sonuçlar adil bir karşılaştırma isteyen tüketicilerin beklentisini karşılayacaktır.’