Toyota 2012’nin sonuna kadar 6 yeni hibrit model çıkarmayı planlıyor

Toyota’nın üst düzey arge yöneticilerinden biri, şirketin 2012’nin sonuna kadar altı yeni hibrit araç çıkarmayı ve aynı yıl içinde ABD pazarında elektrikli bir aracı piyasaya sürmeyi planladığını söyledi.

Haberler 16.09.2010 - 13:12

Toyota 2012’nin sonuna kadar 6 yeni hibrit model çıkarmayı planlıyor

Başkan Yardımcısı Takeshi Uchiyamada, Toyota’nın Tesla Motors ile ortaklaşa geliştirerek ABD pazarına sunacağı elektrikli aracı Kasım ayında Los Angeles Fuarı’nda sergilemeyi planladığını belirtti.


Toyota’nın Prius benzinli-elektrikli hibrit aracı segmentine hakim durumda. Dünyanın en büyük otomobil yapımcısı bu yıl çıkacak Nissan Leaf gibi tamamen elektrikli araçlar için pazardan aynı derecede emin değil.

Tesla ve Toyota Mayıs ayında, Tesla’nın stratejisi altında elektrikli araçlar geliştirmek için ortaklık kurduklarını açıklamışlardı. Tesla 109.000 dolarlık Roadster modeliyle tanınıyor.

Toyota daha önce 2012’de piyasaya süreceği bataryalı küçük bir otomobil üzerinde çalıştığını açıklamıştı.

Toyota dünya çapında 11 milyondan fazla aracını geri çağırmak zorunda kaldıktan sonra araçlarının kalitesini temin etmek için çeşitli önlemler aldı.

Uchiyamada Temmuz ayında Toyota’nın ürünlerini iyileştirmek için araç geliştirme süresini ortalama dört hafta civarı uzatacağını, ayrıca şirketin kaliteyi, sürücü bakış açısından denetlemek amacıyla 100 mühendisten oluşan bir ekip kurduğunu söylemişti.

Sayfa Yükleniyor...