Ünlü otomobil tasarımcısı vefat etti

İtalyan otomotiv tasarımı şirketi Pininfarina’yı 40 yıl boyunca yönetmiş Sergio Pininfarina uzun yıllar hastalıkla mücadele ettikten sonra yaşamını yitirdi. Pininfarina 85 yaşındaydı.

03.07.2012 - 15:38

Ünlü otomobil tasarımcısı vefat etti

Sergio Pininfarina neredeyse 50 yıl boyunca şirketin tasarım projelerinde son sözü söyleyen isim olmuştu.


Tasarım şirketine liderlik ettiği zaman süresince Pininfarina 20. yüzyılın ikinci yarısının en ünlü üretim modellerini ve konseptlerini yarattı.

Bu üretim modelleri arasında 1961 Ferrari 250 GT, 1975 Lancia Beta Montecarlo ve 2003 Maserati Quattroporte bulunuyor.

En iyi bilinen konseptlerden bazıları, ekstrem spor otomobiller 1968 Ferrari 250 P/5 ve 1970 PF Modulo, ayrıca Ferrari dört kapılı sedanı için bir Pininfarina teklifi olan 1980 Pinin olarak sayılabilir.

Pininfarina otomobillerde güzellikle eşanlamlıydı. Sergio Pininfarina tasarımın mümkün olduğu kadar basit olması gerektiğine inanıyordu. Pininfarina bir keresinde "Çocukluğumdan beri babamın çalışanlarına ‘daha basit yapın!’ diye bağırdığını hatırlarım" demişti.

Sergio Pininfarina 2001’de CEO’luğu oğlu Andrea’ya bıraktı ve işteki yoğunluğunu azaltarak, icra kurulu üyesi olarak çalışmaya devam etti.

Sergio Pininfarina Sergio Pininfarina

Andrea 2008’de bir motosiklet kazasında öldü ve yerine küçük kardeşi Paolo CEO oldu. Aynı sene şirketten alacağı olan bankacılar "üretime göre ödeme" planıyla otomobil üretme tesislerini genişlettikten sonra çok borçlanan şirketi batmaktan kurtardılar ve şirketin kontrolünü ele geçirdiler. Pininfarina ailesine sembolik olarak yüzde 1,2 hisse bırakıldı.

Normalde niş bir otomobilin üretimi için sözleşme yapmak isteyen bir otomobil üreticisi, model için önceden yatırım yapar. Ancak "üretime göre ödeme" planında, otomobil tasarım firması (örneğin Pininfarina) önceden yatırım yapar ve otomobilleri üretirken ödeme alır. Pininfarina Alfa Romeo Brera ve Spider, Ford Focus CC, Mitsubishi Colt CZC ve Volvo C70’in üretimi sırasında, üretimi finanse etmek için büyük bir borca gitti. Bu araçların hepsi tahmin edilenden daha az satınca Pininfarina borçlarını ödeyemedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...