Volvo Cars’dan yeni çocuk koltukları

Geniş kapsamlı testlerden geçirilen koltuklar Volvo Cars’ın güvenlik konusundaki standartlarına uygun hale getirilmiş.

16.04.2009 - 16:02

Volvo Cars’dan yeni çocuk koltukları

Volvo Cars tarafından piyasaya sürülen üç yeni çocuk koltuğu, yeni doğan bebeklerden 10 yaşındaki çocuklara kadar tüm küçük yolcuların güvenliğini sağlıyor. Rahat ve kullanımı kolay olan koltuklar, koyu renkli şık kaplaması ve baş desteklerindeki Volvo logosuyla dikkat çekiyor.

Volvo koltuğu şöyle tanımlıyor; Bebek koltuğu, ergonomik tasarımı sayesinde kolaylıkla çıkarılıp takılarak taşıma kolaylığı sağlıyor. Doğumdan yaklaşık bir yaşa (13 kg) kadar kullanılabilen koltuk, yüksek ve yumuşak yan destekleri sayesinde yandan darbelerde de güvenlik sağlıyor. Baş desteği yedi konuma ayarlanabiliyor ve kemer çocuğun omuz yüksekliğine otomatik olarak uyum sağlıyor. Bebek, merkezden ayarlanan beş noktalı bir emniyet kemeriyle koltuğa bağlanıyor. Koltuk otomobile ISOFIX bağlantıları veya standart emniyet kemeriyle tutturulabiliyor. Tüm kumaşlar, alerjiye yol açtığı bilinen maddeleri içermediğini kanıtlayan Öko-Tex Standart 100 sertifikasına sahip. Koltukların kılıfları çıkarılabiliyor ve makinede 40 derecede yıkanabiliyor.

Volvo Cars çocukların en az üç yaşına, tercihen dört ve üstü yaşlara kadar arkaya dönük şekilde yolculuk yapmasını tavsiye ediyor. Küçük çocukların boyunları uzun süre zayıf kalıyor ve büyüme aşamasında başları gövdelerine oranla büyük oluyor. Arkaya dönük yolculuk sırasında, en sık görülen ve en tehlikeli tür olan önden çarpmalarda, darbe enerjisinin büyük bölümü baş ve sırta yayılıyor, böylece boyun üzerindeki kuvvet azalıyor. Büyük çocuklar için de yükseltme minderi şeklinde bir güvenlik önlemi kullanmak çok önemli. Yükseltme minderi, emniyet kemerinin kasıkların doğru yerinden geçmesini sağlayarak, çocuğun henüz gelişmemiş leğen kemiklerini ve karın bölgesini koruyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...