Volvo Cars’ın Başkanı ve CEO’su Stephan Jacoby Brüksel’deki bir endüstri seminerinde Avrupa Komisyonu’nun, Avrupa çapında CO2 emisyonlarını azaltmaya ve elektrikli araçları desteklemeye yönelik planının hatalı olduğunu söyledi.

İlişkili Haberler


Jacoby, uyumlu bir teşvik stratejisi olmamasının ve AB’nin koyduğu aşırı iyimser hedeflerin istenen amaca ulaşılamamasına neden olacağına inandığını ve hibrit ve tamamen elektrikli araçların şu anki yüksek maliyetinin Avrupalı otomobil müşterilerinin bu araçlara geçmelerini önlediğini söyledi.

“Volvo Car Corporation AB’yi teşvikleri koordine etmeye ve araştırma-geliştirmeyi desteklemeye çağırmaktadır,” diyen Jacoby bu yapılmadığı takdirde Avrupalı otomobil yapımcılarının sonuçlara katlanmak zorunda kalacağını ekledi.

Jacoby, “Uzun vadede bu durum endüstrinin rekabet yeteneğini ve Avrupa’da istihdamı tehlikeye sokacaktır,” dedi ve ayrıca Komisyonun Taşımacılığa dair Beyaz Bülteninde yer alan sera gazı emisyonlarını, 2050’ye kadar yüzde 60 düşürme hedefinin ve geleneksel motorlu araçların kullanımının aşamalı olarak azalıp, o yıl itibariyle tamamen sona ereceği tahmininin gerçekçi olmadığını dile getirdi.