Volvo Geely'e satılıyor

Çin endüstrisi gücünü giderek artırıyor.

24.12.2009 - 14:18

Volvo Geely'e satılıyor

Ford Motor Co. Volvo’nun Çin merkezli Geely’ye satışını 2010’un ilk yarısında tamamlamayı beklediğini belirtti. Bu satış Çin’in artık dünya otomobil endüstrisinde büyük bir güç olarak yerini aldığının altını çiziyor. Ford’un 2010’un ilk yarısında imzalamayı ve ikinci yarısında da tamamlamayı beklediğini söylediği anlaşma şu ana dek bir Çin şirketi tarafından gerçekleştirilen en büyük Batılı otomobil şirketi alımı olacak.


Bu haber Çin’in ABD’yi geride bırakarak dünyanın en büyük otomobil pazarına dönüşmesi ihtimali olan bir yılın sonunda geldi. Birkaç yıl önce böyle bir şeyin olabileceği hayal bile edilemezdi.

Haber aynı zamanda General Motors’un İsveçli Saab markasının varlıklarının bir kısmını (bunlara fikri hakları da dahil) bir başka Çinli otomobil yapımcısı olan Beijing Automotive Industry Holding Corp’a ya da BAIC’a sattıktan sonra markayı tamamen sona erdirme çabalarıyla da aynı günlere denk geldi.Geely Çin’in en büyük özel otomobil yapımcısı. Şirketin karizmatik kurucusu Li Shu Fu Çin’in Henry Ford’u olarak biliniyor. Li Shu Fu büyük bir hırs sergiledi ve Geely’nin küresel bir markaya dönüşmesi için var gücüyle çalıştı.

ABD’li otomobil yapımcıları, son iki yıldır giderek derinleşen sorunlar yaşarken, Çinli otomobil yapımcıları bir dizi varlığı onlardan satın almak için ön görüşmeler yapmış, ama şu ana kadar bunlar hep küçük kapsamlı olmuş ve genellikle sonuca ulaştırılamamıştı.

Çin otomobil üreticileri, kaliteli otomobiller yapmak için yeterli teknik bilgiye sahip değiller, ancak hızlı ilerlemeler kaydettiler ve ürün serilerini iyileştirmek için gereken teknolojiyi ve fikri hakları elde etmeye çalışıyorlar.

Ford ile Geely bugün müzakereler hakkında yaptıkları görüşmelerde, bütün önemli konularda anlaşmaya vardıklarını ve anlaşmayı tamamlamaya hazırlandıklarını belirttiler; bu aynı zamanda anlaşmayı onaylaması gereken Çin hükümetine verilmiş bir sinyal olarak görülüyor. Geely’nin Çin bankalarından 1 milyar dolar ya da daha fazla krediyi almak için bu onaya ihtiyacı var.

Ford, Volvo için 1999 yılında 6.45 milyar dolar ödemişti. Bugün, Çinli üretici ve Volvo'nun anlaşmasının değerinin yaklaşık 1.8 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...