Wankel tipi motor geliştirmeyi durduruyor

Şirketin sıra dışı modeli RX-8’in güç kaynağı, düşük silindir sayısı ve motor hacmine rağmen yüksek güç üretmesi ile ünlü olan motor rafa kalkıyor.

10.08.2011 - 15:19

Wankel tipi motor geliştirmeyi durduruyor

Mazda’nın üretim planlamadan ve güç aktarım mekanizması geliştirmeden sorumlu yöneticisi Ward’s Auto’ya benzersiz güç kaynağının geleceği hakkında “büyük bir tartışma” yürütüldüğünü söyledi.


Fujiwara, motor tamamen rafa kaldırılmamış olsa da, mevcut ekonomik koşulların şirketi bazı programlarını yeniden değerlendirmeye zorladığını ve Wankel tipi (döner pistonlu) motorun da feda edilen programlardan biri olabileceğini belirtti.

Şimdilik motorun geliştirilmesini askıya alan şirket yeni SKYACTIV teknolojilerine odaklanacak.

Mazda RX-7'de Wankel motor daha 'agresif' bir ayardaydı (1999) Mazda RX-7'de Wankel motor daha 'agresif' bir ayardaydı (1999)

Fujiwara bütün zorluklara rağmen Wankel motorların “şirketin ruhunun bir parçası olduğunu” ve motor ilk geliştirildiğinden beri ortaya çıkan iki-üç temel sorunun çözüme kavuşturulduğunu iddia etti.

Fujiwara ayrıntıya girmedi, ama eğer SKYACTIV teknolojileri başarı kazanırsa Wankel motora yatıracak parayı elde edebileceklerini söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...