Yeni bir elektrikli: Mitsubishi i MiEV

Mitsubishi'nin yeni tanıttığı elektrikli konsept otomobili 'i MiEV', güneş enerjisini de kullanıyor.

10.04.2009 - 18:02

Yeni bir elektrikli: Mitsubishi i MiEV

Mitsubishi, aynı zamanda hem pil, hem de güneş enerjisini kullanarak çalışan konsept otomobili i MiEV'i tanıttı. Lityum iyon pil ile çalışan otomobil, dört tekerden çekişe sahip. Ön tekerlerinin hareketini tekerlerin içinde bulunan iki ayrı motor sağlarken, arka tekerlerin hareketini ise ortaya yerleştirilmiş üçüncü bir motor sağlıyor.

MiEV, "Mitsubishi innovative Electric Vehicle"ın (Mitsubishi yenilikçi Elektrikli Otomobil) kısaltması olarak kullanılıyor. MiEV, "Mitsubishi innovative Electric Vehicle"ın (Mitsubishi yenilikçi Elektrikli Otomobil) kısaltması olarak kullanılıyor.

3,35 metre uzunluğa sahip otomobilin tam kapasite şarj ile sahip olduğu menzil 193 kilometreye yaklaşıyor. Otomobil LED ile aydınlatılırken, tavanında bulunan güneş paneli ve ön ızgarada bulunan enerji üreten fan sayesinde tüm olanakları kullanıyor.

i MiEV, Mitsubishi'nin elektrikli modellerinin menzilini genişleten bir model, Mitsubishi Motors'un kendine has S-AWC (Super All Wheel Control) -firmanın araç dinamikleri kontrol sistemi- sistemi sayesinde yüksek manevra kabiliyetine ek olarak hem çevre hem de çalışma performansı sağlıyor.

Kompakt bir tasarıma sahip olan otomobil, iç mekanda oldukça geniş bir alan sağlıyor. Geometrik olarak, metal malzemenin ve kasanın yapılışı sırasında futuristik bir görünüm elde edilen otomobilde aynı zamanda iç aydınlatma konusu da ince düşünülmüş. Mavi LED'ler ile aydınlatılan iç mekan, aynı zamanda farklı bir görünüm de sunuyor.

Açık yeşil dış tasarım aynı zamanda çevreye olan saygıya da bir gönderme olarak algılanabilir. Doğrudan güneş ışığı altında parlayan boyası, alüminyum dış malzemeye farklı bir görünüm kazandırıyor. Güçlü ve katı bir şaseye sahip otomobilde kullanılan alüminyum, performansı hafifliği sayesinde arttırıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...