Yeni Corvette bambaşka olacak

General Motors 2013’te tamamen yeni bir Chevrolet Corvette piyasaya sürecek.

11.05.2011 - 17:51

Yeni Corvette bambaşka olacak

Şirketin ABD’deki en üst düzey yöneticisi, bu modelin mevcut C6’ya göre “tamamen farklı” olacağını söyleyerek aracın bazı Ferrari ve Porsche modellerinde olduğu gibi ortadan motorlu olacağına dair söylentileri artırdı.


Şirketin üst düzey yöneticileri mevcut altıncı nesil modelin, Ferrari ve Porsche gibi markaların rakip spor otomobillerinin dünya çapındaki cazibesine ulaşamadığını kabul ediyor.

GM’in Kuzey Amerika başkanı Mark Reuss, şirketin hedefinin 2013’te üretim başladığında yeni Corvette’i gerçek anlamda dünya çapında bir otomobil haline getirmek olduğunu söyledi. Aracın ayrıntıları sır gibi saklanıyor.

Otomobilin uzun zamandır tercih edilen önden motorlu tasarımı bırakıp ortadan motorlu bir yerleşime geçmesi yüksek bir olasılık.

Ancak böyle bir seçenek GM için kayda değer bir mühendislik çalışması demek. Yine de kaynaklar bunun tamamen uygunsuz kaçmayacağını, çünkü Corvette’in geçmişte sık sık şirket için teknolojik bir sınama ortamı görevi üstlendiğini söylüyor.

Chevrolet tasarımcıları iki kişilik otomobilin en nadir versiyonlarından biri haline gelmiş 1963 Corvette’teki ayrık pencere stilini de canlandırabilir.

Kaynaklar C7’de küçültülmüş bir motor kullanılmasının ihtimal dâhilinde olduğunu söylüyorlar. GM’nin halihazırdaki büyük V8 motorlar yerine (bunların gücü üst seviye ZR1 modelinde 647 bg’ye kadar çıkıyor) daha gelişmiş V6 alternatiflere yönelmeyi düşündüğü söyleniyor.

Aracın iç kısmının mevcut modele göre çok daha modern bir tasarıma sahip olacağı söyleniyor.

GM küresel tasarım şefi Ed Welburn, mevcut iç tasarımın hayal kırıklığı olduğunu kabul ediyor.

Kendisi de uzun zamandır Corvette hayranı olan tasarım şefi, C7’nin iç kısmının geliştirilmesiyle bizzat ilgilendiğini söylüyor ve tasarımın kesinlikle birinci sınıf olacağını vaat ediyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...