Yeni Corvette'in yeni motoru

2014 Corvette yeniden tasarlanmış motor ile donatılacak.

Haberler 29.10.2012 - 13:07

Yeni Corvette'in yeni motoru

General Motors, gelecek nesil Chevrolet Corvette’in gücünü 6,2 litre hacmindeki yeni bir küçük bloklu V8’den alacağını, bu motorun mevcut motora göre daha fazla güç ve tork üreteceğini ve daha iyi yakıt ekonomisi sunacağını söyledi.


Yedinci nesil olarak gelecek yılın sonbaharında piyasaya sürülecek 2014 Corvette en az 450 beygir güç ve 610 Nm tork üretecek. Şu anda temel Corvette’te kullanılan mevcut 6,2 litrelik küçük bloklu motor ise 437 beygir güç ve 573 Nm tork üretiyor.

GM ayrıca spor otomobilin yakıt tüketiminin 100 kilometrede ortalama 9 litre tüketen mevcut modelden daha düşük olacağını ve 0’dan 96 km/s’ye 4 saniyeden kısa sürede hızlanacağını söyledi.

Tüm özellikler otomobilin piyasaya sürülmesinden önceki aylarda açıklanacak. GM C7 Corvette’i Ocak’ta Detroit Otomobil Fuarı’nda tanıtacak.

Otomobilin baş mühendisi Tadge Juechter, GM’nin gelecek nesil Corvette için çift turbolu bir V6 da dâhil olmak üzere çeşitli motor seçeneklerini değerlendirdiğini söyledi. Ama şirket ikonik küçük bloklu V8’i daha verimli çalışmasını sağlayacak yeni teknolojilerle geliştirerek hem daha fazla güç, hem de daha iyi yakıt ekonomisi sunabileceği sonucuna varmış.

Juechter gazeteciler için yapılan motor teknik değerlendirmesinde, efsaneleşmiş küçük bloklu V8’i bir V6 ile değiştirselerdi, muhtemelen Corvette’in fanatik hayranlarına otomobili satmalarının çok zor olacağını da sözlerine ekledi.

Juechter, “Corvette müşterileriyle konuştuğunuzda, onlar için otomobilin en önemli parçasının motor olduğunu anlıyorsunuz. Corvette’lerinde bir V8 olmasını istiyorlar” dedi.

GM 1955’te ilk Corvette’te ilk kez kullanılan küçük bloklu motorun beşinci nesline birçok teknolojiyi dâhil etmiş. Corvette için birçok ilki barındıracak yeni motorun özelliklerinden bazıları şöyle: doğrudan yakıt enjeksiyonu, sürekli değişken valf zamanlama ve hafif gaz ile sürüldüğünde sekiz silindirden dördünü devre dışı bırakan silindir kapatma.

Sayfa Yükleniyor...