Yeni Fiat Doblo

2010 yılının Şubat ayında ülkemizde satışa sunulacak.

Haberler 22.12.2009 - 17:09

Yeni Fiat Doblo

Tofaş’ın Bursa’daki fabrikasında 2000 yılından bu yana 1 milyon adete yaklaşan üretimiyle dikkat çeken Fiat Doblo’nun yeni nesli, test ve geliştirme sürecinin ardından resmen tanıtıldı.


Yeni ve modern hatlara sahip tasarımıyla, Fiat Doblo’nun Combi versiyonları, hem profilinde hem de arka bölümdeki evrimsel değişikliklere ek olarak karakterini belirleyen yeni yüz tasarımıyla dikkat çekiyor.

4390 mm’lik uzunluğa, 1845 mm’lik yüksekliğe ve 1832 mm’lik genişliğe sahip yeni Fiat Doblo, 2755 mm’lik aks mesafesine sahip. 790 litrelik bagaj hacmi sunan aracın ikinci koltuk sırası katlandığında ise yükleme alanı 3200 litreye kadar genişletilebiliyor. Yeni Fiat Doblo kabin içinde 7 kişiye kadar oturma alanı ve çok sayıda eşya saklama haznesine sunuyor.

Fiat Doblo Cargo Fiat Doblo Cargo

1 tona varan yükleme kapasitesine sahip yeni Fiat Doblo Cargo ise kübik biçimli ve etkin kullanım ve yükleme özellikleri sağlayan iç mekanı ve araç içine geçişi kolaylaştıran sürgülü yan kapılarıyla dikkat çekiyor. 2.2 metrelik iç mekan uzunluğuna, 3400 ile 4200 litre arasında değişen bagaj hacmine sahip Fiat Doblo Cargo, kısa ve uzun aks mesafeli van versiyonlarının yanı sıra, yüksek ve normal tavanlı olmak üzere farklı karoser tipleriyle de üretilecek.Yeni Fiat Doblo, ilk etapta biri benzinli ve üçü dizel olmak üzere toplam dört motor seçeneğiyle sunulacak. Motor yelpazesinin tek benzinli motor seçeneğini oluşturan 1.4 litre 16 supaplı 95 HP’lik benzinli güç ünitesinin dışında Multijet teknolojili 1.3 litre 90 HP, 1.6 litre 105 HP ve 2.0 litre 135 HP’lik turbo dizel motorlar bulunacak.

Euro 4 ve Euro 5 normlarına uygun üretilen Yeni Fiat Doblo’nun motorları otomobil rölantideyken motoru durduran Start&Stop (Çalıştır&Durdur) mekanizmasıyla da alınabilecek. Fiat'ın iddiasına göre bu teknoloji ile donatılan Doblo versiyonları şehir içinde %15’e varan yakıt tasarrufu ve düşük karbondioksit salınımı değerleri sunabiliyor. Son olarak, Start&Stop sistemiyle birleştirilen Vites Değişim Göstergesi (GSI – Gear Shift Indicator) ise ne zaman vites değiştirileceğine dair öneride bulunan bir “yardımcı pilot” işlevi görmekte. Bu sistem sayesinde, yakıt tüketimi anlamında motordan daha verimli ekonomik çalışma performansı alınabiliyor.

Yeni Doblo’da bu özelliklere ek olarak maksimum denge kontrolü için EBD’li ABS, yokuş kalkış yardımcısı Hill Holder ve ESP sistemlerine de yer veriliyor. Yeni Fiat Doblo, ESP’nin tüm motor versiyonlarında sunulmasıyla bu özelliğe sahip, sınıfındaki tek hafif ticari araç olarak ayrıca farklılaşıyor.

Hız sabitleyici, park sensörleri, MP3 çalarlı müzik sistemi, Blue&Me Hands-free sistemi ve Türkiye’de bu sınıfta bir ilk olarak Türkiye haritalı “Blue&Me TomTom” entegre navigasyon sistemi aracın diğer özelliklerinden bazıları.

Sayfa Yükleniyor...