Yeni Golf her yönden güvenli

VW Golf Yeni EuroNCAP testinde en yüksek skoru elde etti

17.03.2009 - 18:21

Yeni Golf her yönden güvenli

En yeni Golf EuroNCAP değerlendirmesinde beş yıldız aldı. Avrupa’nın çarpma testi programı EuroNCAP artık daha sıkı ve kapsamlı değerlendirme kriterleri kullanmasına rağmen, yeni Golf’a en yüksek skoru olan beş yıldız verdi. Dahası, Golf bütün araçlar içinde en yüksek genel skora ulaştı. EuroNCAP’ın en yeni derecelendirmesinde artık ayrı ayrı araçların bütün güvenlik ve yardımcı sistemleri değerlendiriliyor. Şimdiye kadar Golf’e standart olarak takılan Elektronik Stabilite Programı (ESP) gibi güvenlik sistemleri değerlendirmede hesaba katılmıyordu.

Şubat 2009’dan bu yana bir aracın beş yıldız kazanabilmek için dört kategorinin (yetişkin yolcu koruması, çocuk yolcu koruması, yaya koruması, güvenlik yardımı) hepsinde ve genel değerlendirmede minimum bir değer elde etmesi gerekiyor. Şimdiye kadar kullanılan sistem 1997’den beri kullanılıyordu ve yalnızca ön çarpmayı, yandan çarpmayı ve yolcu korumasını test ediyordu. Yeni değerlendirme prosedüründe, kazaların önlenmesinde ve ciddi yaralanmalardan kaçınılmasında rol oynayan yardımcı sistemler de değerlendirmeye dâhil ediliyor.

Buna ek olarak, yeni değerlendirme planı belkemiğinin boyun kısmına binen yük hakkında bilgi sağlayacak bir arkadan çarpma testini de içeriyor. Volkswagen yeni Golf’ta belkemiğinde oluşabilecek bu türden yaralanmalara “Boyun travması için optimize edilmiş baş dayanakları” (WOKS) ile karşılık verdi. WOKS’un sunduğu koruma potansiyeli ilgili testlerde çok sayıdaki aktif sistemin biyomekanik rakamlarıyla karşılaştırıldığında açık bir şekilde daha iyiydi.

Yeni EuroNCAP derecelendirmesinin tüketici için başka avantajları da var: Müşteriler yeni genel bakış değerlendirmesini kullanarak bir aracın genel güvenlik derecelendirmesini çabucak tespit edebiliyor ve kolayca karşılaştırmalar yapabiliyorlar.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...