Bütün modellerde dış ve iç kısımda tarz değişiklikleri yapılmış. Alman otomobil üreticisine göre sabit basınçlı püskürtme sistemine sahip yeni TDI motor serisi hem daha düşük emisyon sağlıyor, hem de bütün modellerde yakıt ekonomisini ortalama %10 artırıyor.

T5 modelleri dış kısımda yeni kapı aynaları ve Polo, Golf ve Scirocco gibi yeni Volkswagen otomobillerindekilere benzeyen ön ızgara ve ön farlar barındırıyor. Caravelle ve Multivan yeni arka far kümeleri ve krom yan trimler içeriyor.

İç kısımda Volkswagen’in en yeni yolcu otomobillerinden alınmış yeni özellikler var. Bunlar arasında üç kollu direksiyon simidi, yeniden düzenlenmiş göstergeler ve en yeni ses ve dokunmatik ekranlı navigasyon sistemleri sayılabilir.

Diğer yeni özellikler arasında yokuşta kalkış yardımlı yeni nesil bir ESP (Elektronik Stabilite Programı) ve bir acil durum fren ışığı işlevi, ayrıca ilk olarak Touareg’e dahil edilen, sürücüyü aracın kör noktasındaki cisimler konusunda uyaran Volkswagen Side Assist şerit değiştirme sistemi ve yeni lastik izleme ekranı (TMD) bulunuyor.

2010 model yılı T5 serisi motor kaputunun altında yeni 2.0 litrelik dört silindirli, sabit basınçlı püskürtme sistemine sahip dört farklı TDI motora sahip. Motorların güç üretimleri 84 BG ve 220 Nm tork, 102 BG ve 250 Nm, 140 BG ve 340 Nm ve 180 BG ve 400 Nm. Volkswagen artık EU5 emisyon standartlarına uyum sağlayan motorlar sayesinde bütün modellerde yakıt tüketimi seviyelerinin yaklaşık 1.9 litre kadar aşağı çekildiğini, CO2 emisyonlarının da 52 gr/km azaltıldığını iddia ediyor.

Yeni modeller aynı zamanda VW’nin yedi vitesli DSG çift debriyajlı şanzımanını da bünyesinde barındırıyor. Bu şanzıman ilk defa olarak 4MOTION dört tekerlek çekiş sistemiyle beraber kullanılabilecek.

T5 dünya çapında ilk defa Eylül ayında Frankfurt Otomobil Fuarı’nda tanıtılacak, satışlar ise Ekim ayının ortasında başlayacak.