Bir Peugeot sözcüsü Automotive News Europe’a yaptığı açıklamada şirketin 208 modeli için üretim ve satış tahminini azalttığını belirtti, ama başka bir ayrıntı vermedi.

İlişkili Haberler


Peugeot sözcüsü, yine de markanın gelecek yılın sonu itibariyle Avrupa alt kompakt segmentinde yüzde 10 pay sahibi olmayı beklediğini, ama endüstrinin genelindeki hacimlerin, bu yılın başlarında yapılan tahminlerle karşılaştırıldığında daha düşük olacağını belirtti.

Wall Street Journal Peugeot’nun Paris’in batısındaki Poissy’de bulunan fabrikasında ürettiği 208’in üretim hızını düşüreceğini bildirdi.

Bu yılın önceki aylarında Peugeot, 208’in 2013 yılında dünya çapında 550.000, Avrupa’da 420.000 satacağı tahmininde bulunmuştu.

Deutsche Bank’in analiz uzmanı Gaetan Toulemonde, kötü ekonomik gidişatın 208’in satışlarına darbe vurduğunu söyledi.

Toulemonde “Genel olarak Avrupa pazarı zayıf ve bu yılın ikinci yarısı da birkaç ay önce beklenene göre daha zayıf olacak,” dedi ve ekledi “208’in pazarın bu kadar zayıf olduğu bir zamanda piyasaya sürülmesi şanssızlık oldu.”

Peugeot 208’i Nisan’da piyasaya sürdü.

Pazar araştırması şirketi JATO Dynamics’e göre şirket Ağustos sonuna kadar modelden Avrupa çapında 74.487 adet sattı.

JATO verilerine göre, 208 Ağustos ayında 14.721 adet satışla VW Golf ve VW Polo’nun ardından, Avrupa’nın üçüncü en çok satan otomobili.