Zenvo ST1

Aşırı gücünü ve performansını ifade edecek şekilde tasarlanmış.

30.09.2009 - 23:33

Zenvo ST1

Zenvo yaratıcılarının, Hermann & Brandt Design Consultancy’deki tasarımcılara verdiği tasarım talimatı, diğer süper otomobillerin hiçbirine benzemeyen bir süper otomobil tasarlamalarıydı. Tasarım süper otomobil tarzıyla yarış otomobili öğelerini birleştiren bir saldırganlığa sahip olmalıydı.

Zenvo ST1'in tasarımının akıcı olması için, tekerlek bombeleri, tavan ve yan panellerdeki hatlar özel olarak tasarlanmış. Bu keskin hatlar kaslı yüzeyle birbirine bağlanıyor ve böylece dramatik yansımalar ortaya çıkıyor. Tasarım genel yüzeyle karşıtlık oluşturan, yarış otomobillerinden ilham almış bir alt karbon difüzer barındırıyor.

Zenvo ST1’in ön tarafı altıgen marka Zenvo ızgarasının çevresinde tasarlanmış ve ızgaranın yanlarına frenler ve motor soğutma için kullanılan büyük ön hava girişleri yerleştirilmiş. Bu hava girişleri, hava sürtünme direncini en aza indirmek ve aynı zamanda otomobilin yandan görünümünü daha kompakt bir hale getirmek için arkaya doğru eğimlendirilmiş.

Ön taraftaki tema arkada da tekrarlanıyor; burası da yüksek hızda denge için gerek duyulan büyük difüzerlerin etrafında tasarlanmış. Önde olduğu gibi merkezdeki hacmin yanlarında sıcak motor havasını çıkaran, aynı zamanda egzozu ve arka farları içinde barındıran büyük hava çıkışları bulunuyor.

Aşırı yüksek hızlara çıkabilen her otomobilde zorunlu olan arka spoiler kısmen arka kanada entegre edilmiş. Spoiler arka kısmın eğimli şekliyle uyum sağlayan benzersiz bir aerodinamik tasarıma sahip.

Aracın teknik özelliklerlerine gelince, 7 litre aşırı beslemeli V8 motorun maksimum gücü 6900 devir/dakikada 1104 bg, maksimum torku ise 4500 devir/dakikada 1430 Nm. Azami hız 375 km/s (elektronik kontrollü), 0-100 km/s hızlanma 3 saniye. Aracın boyutları; uzunluk 4.66 m, genişlik 2.04 m, yükseklik 1.19 m. Ağırlığı 1376 kg olan aracın yakıt tankı 69 litre olarak tasarlanmış.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...