Referandum Sonuçları - Referandum 2017

Referandum ile ilgili bilgiler

16 Nisan 2017 referandum sonuçlarını bu sayfada bulabilirsiniz.

 

Referandum hakkında yaşanan son dakika gelişmeler, güncel haberler, referandum anketleri ve referandum sonuçları ile ilgili haberleri NTV Referandum kategorisi ile takip edebilirsiniz. 

Referanduma ilişkin siyasi partilerden gelen açıklamalar, Türkiye ve dünyadan konu ile ilgili haberleri takip edebilir, Referandum 2017 gelişmelerinden ilk siz haberdar olabilirsiniz.

 

Referandum 2017

16 Nisan 2017’de yapılacak olan referandum, Türkiye’de başkanlık sisteminin ve yeni anayasa maddelerinin oylanacağı tarih olacak.

Referandum nedir?

Referandum ya da diğer adıyla Plebisit, anayasa değişiklikleri ve yeni yasaların kabulünde halk oylamasına giderek halkın konu hakkındaki kararının nihai sonuç olarak kabul edildiği oylama işlemidir.

16 Nisan referandum günü, 18 maddelik anayasa değişikliğinin halka sorulacağı kapalı oylama faaliyeti günü olacak.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) karşı çıktığı anayasa değişikliği konusundaki TBMM taslağı, Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) ve Milliyetçi Hareket Partisi’nin (MHP) desteği ile meclisten geçirildi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayına sunuldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayı beklenirken “ Referandum ne zaman? " soruları sıkça soruldu. Bu gelişmelerin ardından 17 Şubat 2017 tarihli T.C. resmi gazetede referandum tarihi 16 Nisan 2017 Pazar olarak kesinleşmiş oldu.

NTV Referandum 2017 sayfasında ilk etapta referandum maddeleri, haberler ve referandum anket sonuçları takip edilebilecek, referandum günü ise Türkiye Geneli referandum sonuçları en hızlı ve anlık şekilde görüntülenecek. İl il referandum sonuçları, ilçe ilçe detay sonuçlar ve geçmiş seçim sonuçları karşılaştırma ekranları ile referandum sonuçları bu sayfada olacak.