1.7 milyon yıllık kanser vakası

İnsanlığın en büyük düşmanlarından biri olan kanser hastalığının en az 1.7 milyon yıllık bir geçmişe sahip olduğu ortaya çıktı.

Haberler - ntv.com.tr - Anadolu Ajansı 01.08.2016 - 09:55

1.7 milyon yıllık kanser vakası
Kanser hücreleri

Güney Afrika’da Witwatersrand Üniversitesi’nde bir fosil üzerinde yapılan araştırmalarda, 12-13 yaşındaki bir çocuğa ait fosilin küçük parmak kemiğinde kötü huylu bir tümör bulundu.  

"South African Journal of Science" dergisinde yayımlanan çalışmada, Güney Afrika'da bir mağarada bulunan ve yaklaşık 1,7 milyon yıl öncesine ait olduğu sanılan insan fosilinde kanserli dokuya rastlandığı belirtildi.

Araştırmacılar, Johannesburg yakınlarındaki Swartkrans Mağarası'nda bulunan ayak parmağında nadir görülen ve ölümcül bir tür olan "osteosarkom" kemik tümörünün olduğunu belirledi.

Daha önce yaklaşık 120 bin yıl öncesine ait bir insan fosilinde tümör bulunmuştu.

Araştırmacılardan Edward Odes, Swartkrans Mağarası'ndaki fosilin insanoğlunun sanılandan çok daha uzun süre kanserle mücadele ettiğini gösterdiğini belirtti.

Witwatersrand Üniversitesi'nde görevli Odes, "İnsanlar, kanserin modern yaşam tarzı ve doğal ortamdaki değişiklerle ilgili olduğunu düşünüyor. Oysa elde ettiğimiz bulgular, kanserin kökenlerinin neredeyse insanlık tarihi kadar eski olduğunu gösteriyor." dedi.

Çok sayıda fosilin bulunduğu Swartkrans Mağarası, İnsanlığın Beşiği Dünya Mirası Listesi'nde yer alıyor.

Sayfa Yükleniyor...