11 yıl sonra gelen ses

Dünyada ikinci kez gerçekleştirilen gırtlak nakli ile, bir hasta 11 yıl sonra ilk kez kendi sesiyle konuşabildi.

21.01.2011 - 13:32

11 yıl sonra gelen ses

ABD’de yaşayan Brenda Jensen'in gırtlağı 11 yıl önce geçirdiği bir ameliyat sırasında zarar gördü. Ameliyat sonrasında konuşmak için elle kontrol edilen elektronik bir aygıt kullanmak zorunda kalan ve boynuna açılan bir delikle soluk alıp verebilen Jensen’ın tekrar konuşabilme yeteneğine kavuşmasına mucize gözüyle bakılıyordu.

Amerikalı ve İngiliz doktorlardan oluşan bir ekip bu mucizeyi gerçekleştirdi. 18 saat süren bir ameliyatla Jensen’in zarar görmüş gırtlağı, tiroid bezi ve soluk borusunun 6 cm.lik bir kısmı nakledilen yeni organlarla değiştirildi.

Ameliyattan 13 gün sonra ise, olmaz denilen oldu ve Jensen’in ağzından ilk sözler duyuldu. Gelen içten bir gülümsemenin ardından Jensen’in ağzından ilk çıkan cümle “eve gitmek istiyorum” oldu.

1998’de gerçekleştirilen ilk gırtlak naklinden sonra başarıyla gerçekleştirilen ikinci nakil ile ilk kez hasta kendi sesine de kavuşmuş oldu. Bir kazada hayatını kaybeden bir kişinin gırtlağı nakledilmiş olsa da, Jensen’in sesi nakil yapılan hastanın sesine benzemiyor.

İlk cümlelerin ardından tedavisi hızla devam eden Jensen daha sonra yaşadıkları hakkında şunları söyledi;

“Bu şansa sahip olduğum için çok mutluyum. Bu bir mucize. Konuşuyorum, konuşuyorum, konuşuyorum ve bu ailemi ve arkadaşlarımı hayrete düşürüyor. Hergün benim için başka bir başlangıç.”

Ameliyatı gerçekleştiren takımın başındaki isim olan Dr. Gregory Farwell başarılı ameliyatı şu sözlerle değerlendirdi;

“Karmaşık sinirler ile ses çıkarmayı ve soluk almayı sağlayan kaslardan oluşan gırtlak çok kompleks bir organdır. Bu zor ameliyatı başarmamız, farklı disiplinlerden gelen başarılı doktorların oluşturduğu bir takım sayesinde gerçekleşti.”

Ameliyattan sonra ses tellerinin güçlendirilmesi için iki aylık bir rehabilitasyon sürecine başlayan Jensen bir taraftan da tüpler olmadan soluk alma egzersizlerine de devam ediyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...