Medical Park Göztepe Hastanesi Organ Nakli Merkezi Başkanı Doç. Dr. Serdar Kaçar, Boz'un 12 yıldır diyalize girdiğini ancak damarlarında sorun olduğu için karın içi diyalizle hayatını devam ettirdiğini ifade ederek, Boz için Ulusal Böbrek Nakli Bekleme listesine acil böbrek bildiriminde bulunduklarını söyledi.

Boz'un ailesinden vericisi olmadığına da işaret eden Kaçar, naklin 10 gün önce gerçekleştirildiğini dile getirdi. ''Nakledilen böbrek normal fonksiyonlarında, hastanın durumu iyi'' diyen Kaçar, hastanın hafta sonu taburcu edileceğini söyledi.

Tüm Türkiye'de 60 bin kronik böbrek hastasının diyalize girdiğini ve bunların içinde nakil için sırada bekleyen 21 bin kişinin bulunduğunu belirten Kaçar, Türkiye'de gelişmiş ülkelerin aksine nakillerin genelde canlıdan yapıldığını söyledi, kadavradan nakilde organ bağışının önemine vurgu yaptı.

Hanife Boz ise Zonguldak'ta yaşadıklarını ancak kronik böbrek yetmezliği nedeniyle 12 yıl önce İstanbul'a göç etmek durumunda kaldıklarını ve bu süre boyunca da diyalize girdiğini anlatarak, ''Yeniden doğmuş gibiyim. Bir bardak su içsem diyordum, rüyalarıma giriyordu. Şimdi dilediğim kadar su içebiliyorum'' dedi.

Boz, diyalize girdiği ilk zamanlarda nakilden korktuğunu ve nakil böbreği vücudun attığına ilişkin hikâyeler dinlediğini ifade ederek, son dönemde ağrılarının çok artması ve sıkıntılar yaşaması üzerine böbrek nakli yaptırmaya karar verdiğini anlattı.

Böbrek hastalarının nakilden korkmaması gerektiğini de dile getiren Boz, organ bağışının da artmasıyla nakillerin yaygınlaşmasını istediğini söyledi.