12 yıldır kafa sallıyor

Yakalandığı hastalık nedeniyle 12 yıldır sürekli kafasını sallayan Afyonkarahisarlı İbrahim İyidemir, yetkililerden yardım istiyor.

Anadolu Ajansı 04.12.2009 - 13:26

Çalışamadığı gibi emekli de olamadığından yakınan İbrahim İyidemir, 12 yıldır rahat bir uyku uyuyamadığını, hastalığı nedeniyle kendisinin yanı sıra eşinin ve çocuklarının da rahatsız olduğunu söyledi.

''1997 yılından beri bu hastalığı çekiyorum. 1998 yılında bir doktor ameliyat etti ama sallantı kesilmedi. Bende tortikollis denilen bir hastalık var. Herhangi bir çaresini bulamadık. Nadir görülen bir hastalık olduğunu söylüyorlar. Sürekli bende gerginlik yapıyor ve belim bükülüyor. Bu nedenle düzenli bir şekilde çalışamıyorum. Tam anlamıyla da rapor alamadığım için emekli olamıyorum. Kahvehanem vardı, 8-10 sene burayı çıştırdım. Esnaf Kefalet Kooperatifine borcum vardı onu ödedim. 4 bin 700 iş günü yatırılmış primim var ama emekli olamadım.''

Rahatsızlığı nedeniyle gitmediği doktor, hastane kalmadığını belirten İyidemir, ''Ne hastalığıma çare bulabildiler ne de emekli olabileceğim kadar bir rapor verdiler. Şu anda çok mağdur durumdayım. 10 bin lira kredi çektim ama çevremdekilerin yardımı ile bile ödeyemedim. Ben şu anda ne yatabiliyorum, ne uyuyabiliyorum ne de benim bu hastalığıma bir çare var. Ne çalışabiliyorum ne de emekli olabiliyorum'' diye konuştu.

SABAH KADAR UYUYAMIYORUM
Kendisine yüzde 43 özürlü raporu verildiğini ancak emekli olabilmesi için bu raporun yeterli olmadığını belirten İyidemir, ''Emekliliğim için bu rakamın yüzde 60 veya üzeri olması gerekiyor. Doktorlar mı beni görmüyor benim mi şansım yok bilmiyorum. Kafamın sürekli sallanması nedeniyle başım yastığa değmiyor bile. Sabaha karşı sallanmadan dolayı başım iyice yorulursa uyumaya başlıyorum. O da o kadar uzun süreli falan da değil. Yetkililer sürekli sallanan bu başıma ya bir çare bulsunlar ya da beni emekli etsinler. Başka bir şey istemiyorum.''

Eşi Emine İyidemir ise eşinin durumuna çok üzüldüğünü ve kendisinin de hizmetlerine yetişemediğini söyledi. Emine İyidemir, ''Eşime çok üzülüyorum. Sabaha kadar yatamıyor, dolayısıyla bizi de yatırmıyor. Onun rahatsızlığı bizi de üzüyor, biz de rahatsız oluyoruz. Sabaha kadar ona ilaç veriyorum, hizmet ediyorum. Ben de ayaklarımdan rahatsızım, topallıyorum,  oldukça zorlanıyorum'' diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...