70 yaşındaki Emine Eğriboyun’un bel ağrıları günden güne artarak onu yürüyemez hale getirdi. Doğuştan sağır ve dilsiz olan 5 çocuk annesinin 130 kilo olması ise hastalığının nedeninin tespit edilmesini ve buna uygun tedaviye başlanmasını zorlaştırıyordu. Eğriboyun, Antalya’da gittiği hastanelerde 120 kilonun üzerinde olduğu için MR’a alınamıyordu.

Umutsuzluğa kapılmayan Eğriboyun ailesi Memorial Antalya Hastanesine başvurdu ve MR’a kabul edildi. Çekilen MR’ın sonucunda, omuriliğinde yoğun kireçlenme tespit edilen Emine Eğriboyun, Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Bülent Fahri Kılınçoğlu tarafından mikro cerrahi (mikrodekompresyon) yöntemiyle ameliyat edilerek sağlığına kavuştu.

AŞIRI KİLO ÇARESİZ BIRAKTI
Hastalığının tanısının konulması ve ameliyat edilebilmesi için hastane hastane dolaştıklarını ancak her seferinde olumsuz yanıt aldıklarını anlatan Emine Eğriboyun’un kızı Seda Küçükkaya, “Annemizi acılar içinde görmek ve iyileşmesi için bir şey yapılamayacağını duymak bizi çaresiz bırakıyordu. Anneme 130 kilo olması nedeniyle MR çektiremiyor ve tanısı konulamadığı için de tedavisini yaptıramıyorduk. Memorial Antalya Hastanesi’ne başvurduğumuzda ise annemin teşhis ve tedavisi için kendine güvenen bir ekiple karşılaşınca tekrar umutlandık” dedi.

İYİLEŞMESİ İÇİN NE GEREKİYORSA YAPILDI
120 kilonun üstündeki hastaların, cihazlara zarar vereceği endişesiyle MR’a alınmadığını anlatan Op. Dr. Bülent Fahri Kılınçoğlu, “Biz hastamızın tedavisi için ne yapılması gerekiyorsa yapma kararı aldık. Radyoloji Uzmanımız Dr. Ergin Sağtaş tarafından hastamıza öncelikle MR yapıldı. Emine Hanımın ağrıları günde 2 kez aldığı morfin tedavisine rağmen devam ediyor ve yürümesini, günlük ihtiyaçlarını kendi başına sağlamasını engelliyordu. Emine Hanımın ameliyatı mikro cerrahi yöntemiyle gerçekleştirildi. Sadece 2 santimetrelik cilt kesisi (cilt açıklığı) ile ve özel ameliyat mikroskobu yardımı ile yapılan ve 4 saat süren ameliyatla omurgası iki taraflı kireçlenmelerden tamamen temizlendi. Sinir ve omurilik üzerindeki baskılar kaldırılarak, rahatlatıldı. . Hastamız ileri yaşı ve kilosuna rağmen, iyi bir ameliyat öncesi değerlendirme, uygun yaklaşım ve mikro cerrahi yönteminin uygulanması ile hızla sağlığına kavuşmuş ve ertesi gün evine gönderilmiştir” açıklamasını yaptı.

YÜZÜ GÜLDÜ
Ameliyatının ertesi günü yürümeye başlayan ve taburcu olan Emine Eğriboyun’un ve ailesinin yüzü zor günlerin ardından tekrar gülmeye başladı. Kızı Seda Küçükkaya “Annemi tekrar hayata döndüren doktorlarımıza yürekten teşekkür ediyoruz” dedi.