14 günlük bebeğe kalp ameliyatı

Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde kalbinin sol yarısı tam gelişmemiş 14 günlük Emre bebek, yapılan başarılı ameliyatla hayata tutundu.

01.06.2011 - 17:22

14 günlük bebeğe kalp ameliyatı

Hastanede düzenlenen basın toplantısında konuşan Başhekim Doç. Dr. Ali Metin Esen, hastanelerinde doğuştan kalp anomalilerine yönelik ameliyatların başarıyla gerçekleştirildiğini belirtti.

Ameliyatı gerçekleştiren ekibin başı Prof. Dr. Hakan Ceyran da kalbin yarısının iyi gelişmediği bir rahatsızlık olarak bilinen ''hipoplastik sol kalp sendromu''yla doğan Emre bebeğin, 14 günlükken ameliyat edildiğini ve 2 haftalık yoğun bakımın ardından servise alındığını anlattı.

Emre bebeğe 3 aşamalı, fizyolojiyi düzeltmeye yönelik rekonstrüksiyon (yeniden yapım) ameliyatının ilk aşamasının uygulandığını kaydeden Ceyran, ameliyatta sağ karıncığın, sistemi çalıştıran ana karıncık haline getirildiğini anlattı. Ceyran, Emre bebeğin 6 aylıkken ve 4 yaşında yeniden ameliyat edileceğini de ifade etti.

Türkiye'de bu ameliyatların her merkezde yapılamadığını da söyleyen Ceyran, doğumsal kalp hastalıklarının tedavisinde geldikleri noktanın yüz güldürücü olduğunu, hastaneye Türkiye'nin değişik merkezlerinden bebek transferleri yapıldığını anlattı. Bebeğin ameliyat edilmemesi durumunda birkaç ay içinde kaybedileceğini ifade eden Ceyran, yapılan ameliyatın önemini vurguladı.

Türkiye'de 10 bin civarında bebeğin her yıl doğumsal kalp hastalığıyla dünyaya geldiğini, 3 bininin de cerrahi müdahaleye uğradığını belirten Ceyran, hipoplastik kalp sendromu hakkında da bilgi verdi. Hipoplastik kalp sendromunda aort, aort kapağı, sol karıncık ve mitral kapağı da içeren kalbin sol tarafının gelişim geriliğinin söz konusu olduğunu anlatan Ceyran, bu kalp kusuru nedeniyle kanın kalbe ve vücuda pompalanmasında sorun yaşandığını dile getirdi. Ceyran, bu sendromla doğan bebeklerin kül renginde olduğunu, hızlı ve zor soluduklarını da ifade etti.

Kucağında Emre bebekle toplantıya gelen anne Sevinç Başbilen de bebeğin doğduktan bir süre sonra morarmaya başladığını ve bunun üzerine hastaneye getirdiklerini belirterek, yapılan ameliyatla bebeğinin sağlığına kavuştuğunu kaydetti. Başbilen, doktorlara teşekkür etti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...