18 yıllık yanığa deri nakli

Ardahan'da 3 yaşında yanan ayağı 29 yıl sonra tekrar yanan hastaya deri nakli yapıldı.

Haberler - Anadolu Ajansı 08.01.2014 - 12:48

18 yıllık yanığa deri nakli

Damal ilçesinde 3 yaşındayken sağ ayak bileği yanan Algez Sırbudak'ın (50) aynı ayağı 29 yıl sonra tekrar yanınca kronik yara oluştu. Sırbudak, 18 yıllık süre içinde Erzurum ve Ardahan'da ameliyat olduğunu ama başarısızlıkla sonuçlandığını belirterek, Ardahan Devlet Hastanesi'nde göreve başlayan Plastik Cerrahi Uzmanı Dr. Derya Bingöl'e başvurdu.

Bir kez daha şansını denemek istediğini anlatan Sırbudak, "Aslında umutsuzdum. Daha önce geçirdiğim iki ameliyat başarısız oldu ama yine de şansımı denemek istedim. Çünkü yarayla yaşamak çok zordu. Sürekli bir ağrı oluyordu ve irin akıyordu" dedi.

Dr. Bingöl ise ameliyatın önemli ve riskli olduğunu ifade ederek, hastanelerinde yapılan ilk operasyonun başarılı geçmesinden dolayı mutlu olduğunu kaydetti.

Ardahan'da ilk kez böyle bir ameliyat yapıldığını dile getiren Bingöl, "Hastamız, 3 yaşında çocuk felci geçirdiği sırada ayağını yakıyor. Aynı ayak 32 yaşında da yanıyor. İki kez üst üste olduğu için derin yanıklar oluşmuş. Bizim korktuğumuz nokta kronik olan yaralardan deri kanseri gelişebilir ama şu an başarılı bir şekilde operasyonun yapılması bizi sevindirdi" diye konuştu.

Tedavinin 18 ay sürdüğünü, ayağa yapılan yama için üst bacaktan parça alındığını ifade eden Bingöl, "Bu hastalar için hastanın ve yakınlarının sabrı ve tedaviye uyumu çok önemli. Çünkü ben hastadan ve yakınlarından çok destek aldım. Uyum içinde çalıştık. Onlar bize, biz onlara inandık. Bu şekilde başarıya ulaştık" diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...