216 yeni hastane geliyor

Karabük'te temaslarda bulunan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzioğlu, "Türkiye genelinde 32 bin yatak kapasiteli, son derece çağdaş ve modern 216 hastane, 2016 yılında tamamlanmış olacak" dedi.

Haberler - Anadolu Ajansı 17.09.2014 - 15:03

216 yeni hastane geliyor

Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Karabük Üniversitesi Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin açılış töreninde yaptığı konuşmada, sağlıkta sessiz devrimi başlattıkları dönüşüm projesinde dünyanın kendilerine "Türkiye bunu başarıyor" diye sorduğunu ve kendisinin de "Bir kısmını anlatabilirim, anlarsınız, bir kısmını anlatırım ama anlamakta zorlanırsınız" dedi.

Müezzinoğlu, şöyle devam etti: "Bizde bir hekim camiası, bir hemşire, ebe camiası, bir sağlık çalışanı camiası var ki mesai mefhumu yoktur, özverisi vardır, fedakarlığı vardır, hizmet etme aşkı vardır, mesleğine saygısı vardır. Dolayısıyla Avrupa'da hangi hekime, hangi hemşireye sorarsanız 'mesaim kaçta başlayacak, kaçta bitecek' der. Ama benim doktorum bunu sormaz, benim doktorum bunu düşünmez bile. Dolayısıyla bu başarının esas mimarları doktorlarımız, hemşirelerimiz ve sağlık çalışanlarımızdır."

Kendisine soranların anlamakta zorlanacağı kısma da değinen Müezzinoğlu, "Onlara 'sizinle ayrılan bir yönümüz var' dedim. Biz matematik medeniyetinin mensubu değiliz, biz rahmet ve bereket medeniyetinin mensubuyuz. Dolayısıyla bütün bu pozitif enerjinin altında veya pozitif görünen hizmetlerin altında o gönülden yapılan hizmetler asla matematikle hesaplanamaz. Matematikle hesaplanamadığı için bunun içinde rahmet ve bereket olduğu için bugün bu çil çil hastaneleri yapıyoruz" şeklinde konuştu.

Mehmet Müezzinoğlu, sağlıkta yıpranma payını bu yıl sonuna kadar yasalaştıracaklarını belirtti.

"216 HASTANE 2016'DA TAMAMLANACAK"
Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, hastane inşaatlarına ilişkin şu bilgileri verdi: "Türkiye genelinde 32 bin yatak kapasiteli, son derece çağdaş ve modern 216 hastane, bir kısmı bu yıl, bir kısmı gelecek yıl ama en geç 2016 yılında bunlar tamamlanmış olacak. Diğer taraftan kamu özel işbirliği ile 24 bin yatak kapasiteli şehir hastanelerimizin inşaat süreleri başladı. Kamu olarak biz 12 bin yatak kapasiteli devlet hastanelerinin ihale sürecindeyiz veya proje sürecindeyiz. 2017 yılı sonu itibariyle en geç 2018 yılı sonu itibariyle Türkiye genelinde bütün hastanelerini sıfırdan yeniden yapmış bir ülke olacağız. Sağlık alanında dünyada bunu başaran bir başka ülke olmayacak"

Açılışı yapılan hastanenin Karabük Üniversitesi'yle önemli hizmetler vereceğini belirten Müezzinoğlu, sağlıkçıya şiddetin insanlık dışı olduğunu vurgulayarak, sözlerini şöyle tamamladı: "Zor zamanda en acil durumunda eşini, evladını, anneni, babanı, yakınını, canını teslim edeceğin kişiye yüksek sesle konuşabilmek, el kaldırabilmek, ona şiddet uygulamak hakikaten kabul edilebilir değil. Halkımızdan duyarlılık bekliyorum. Kendi evladımıza baktığımız gibi sahip çıkmalıyız. Hekiminize, ebenize sahip çıkın. Onlar en zor zamanınızda en merhametli hizmet meleklerinizdir. Onlara yüksek sesle konuşan birini gördüğümüzde önce 'dur kardeşim ne oluyor, ayıp değil mi' cümlesini sizler söylemelisiniz. Yasal düzenlemelerle savcılara o yetkiyi verdik. Sağlıkçıya el kaldıran için mutlaka tutuklama yapılmalı ve mutlaka da nezarete gitmeli. Şunu bilmeli 'ben yanlış yaptığımda bedelini ödeyeceğim. Kamuoyu olarak sizlerin de bu şiddetlere karşı tavır koymanızı bekliyorum. Ancak onu sizler sahiplenmelisiniz. O zaman güçlü bir şekilde devam ettirebiliriz."

Sayfa Yükleniyor...